Brněnsko: 149 rodin s vážně nemocným dítětem potřebuje finanční pomoc

Jedná se o rodiny, ve kterých se dítě potýká s onkologickým či jiným závažným onemocněním. Nejčastěji se jedná o děti s těžkým selháním jednoho z orgánů, chronickým střevním onemocněním, vážnou metabolickou poruchou, vzácným onemocněním, těžkými kombinovanými postiženími nebo vážnými komplikacemi po porodu či těžkém úrazu. Dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl těmto rodinám pravidelně pomáhají.   

„Rodin, které potřebují finanční pomoc, je mnohem více. Ne každá ví, že u nás může o pravidelné příspěvky požádat. Našim cílem je, aby se tato informace, co nejvíce šířila," říká Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace DOBRÝ ANDĚL. Rodiny s dětmi mohou do systému pomoci doporučit lékaři, sestry, další zdravotní pracovníci, sociální pracovníci či různé neziskové organizace a spolky, které se zaměřují na jednotlivé typy onemocnění a pomáhají rodinám jinak - například materiálně nebo zajištěním psychosociální či jiné podpory. „Pokud se kdokoliv setkává s rodinou či rodinami, kde vážně onemocnělo dítě, budeme rádi, když se na nás obrátí. Kontaktovat nás může také přímo sama rodina,“ dodává Petr Sýkora.

Pravidelné příspěvky jsou určené jak na výdaje s léčbou, tak běžný chod domácnosti. S vážnou nemocí se často pojí dlouhodobé a někdy dokonce trvalé přerušení zaměstnání jednoho z rodičů. Typické výdaje spojené s léčbou jsou například na nákup rehabilitačních a zdravotních pomůcek, úhradu lázeňských pobytů, rehabilitací, terapií, zajištění asistence a pobytu ve stacionáři, ale i doplatky na léky, vitamíny či speciální stravu.

Na Brněnsku míří podpora aktuálně 149 rodinám s nemocnými dětmi a 54 rodinám s onkologicky nemocným rodičem. Od listopadu 2011, kdy byla nadace Dobrý anděl založena, dárci pomohli na Brněnsku již 359 rodinám, které zasáhla vážná nemoc. V rámci České republiky je číslo mnohem vyšší, pravidelnou pomoc již dostalo 5 264 rodin s dětmi.

Znáte rodinu, která potřebuje finanční pomoc?

Pokud máte ve svém okolí rodinu s takto vážně nemocným dítětem, neváhejte jí pomoc nadace Dobrý anděl doporučit. Kontakt je velmi jednoduchý – stačí zavolat nebo napsat e-mail a pracovníci již zajistí vše potřebné. Důležité je nebát se ozvat, Dobří andělé rodinám rádi pomohou. 

Staňte se Dobrým andělem

Do finanční pomoci se můžete zapojit i vy. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Jako dárce, Dobrý anděl, vidíte příběhy rodin, kterým pomáháte. Příspěvky dárců nadace Dobrý anděl odevzdává rodinám do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů spoluzakladatelů a dalších filantropů.