Fronty na úřadech práce v Brně

Novinky ve vyplácení dávek spojené se sociální reformou přinesly dnes dopoledne fronty na pracovištích Úřadu práce v Brně. Fronty se na některých místech tvořily už v sedm hodin ráno. Přišly i stovky nezaměstnaných, řekl ČTK ředitel Krajské pobočky úřadu práce v Brně Jana Marek.

Fronty byly například v Králově Poli, kam chodí zdravotně postižení. Situace tam byla podle Marka ráno "velmi divoká". "Do desíti hodin vyřešili naši pracovníci 150 klientů, což je velké číslo," uvedl Marek.

Podle něj zaměstnanci úřadu chodili mezi lidmi a rozdávali jim formuláře už ve frontách. "Ne každý z žadatelů je ze situace nadšený, většina se ale chová slušně a situaci chápe," uvedl Marek. Mezi lidmi podle něj zavládla zbytečná panika a někteří si neuvědomili, že na úřad mohou chodit každý den v týdnu. "Situace se postupně uklidní," myslí si Marek.

Kromě žadatelů o dávky přišlo dnes v Brně i velké množství nezaměstaných. Jen dopoledne jich bylo v Brně více než 500. "S žadateli o dávky se naštěstí moc nemísí. Myslel jsem, že to bude horší," uvedl Marek.

V Česku dnes začíná platit část sociální reformy. Mění rodičovskou, příspěvky pro postižené i pravidla pro nezaměstnané. Všechny dávky a podpory budou vyplácet jen úřady práce. Zatímco podle ministerstva práce mají kroky vést ke zjednodušení a zlepšení situace i k úsporám výdajů za administrativu, podle odborů a opozice jsou to v podstatě jen škrty a šetření. Peníze od státu potřebným začaly od nynějška vyplácet úřady práce. Podle kritiků se systém měnil narychlo a úředníci nový způsob vyplácení dávek a nápor příjemců nezvládnou.

zdroj: ČTK