Inspekce dala pokutu 100.000 Kč za vykácení aleje v centru Lysic

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dala pokutu 100.000 korun Martinu Mikulovi za to, že v centru Lysic na Blanensku vykácel lipovou alej. Podnikatel k tomu podle inspektorů neměl povolení, z 12 lip bylo nutné skácet jen dvě. Mikula, který podniká v oblasti údržby a kácení stromů, to odmítá s tím, že pokuta je pro něj likvidační. Proti pokutě se odvolal. Rozhodne o ní ministerstvo životního prostředí, řekl dnes ČTK ředitel brněnské ČIŽP Jindřich Mikeš.

Lipová alej desetiletí zdobila prostranství za parkem lysického zámku. Loni na podzim se jedna z lip zlomila, z druhé spadlo několik větví. Radnice městyse si nechala vypracovat znalecký posudek z něhož vyplývá, že lípy byly v havarijním stavu. Proto si najala Mikulu, aby problém vyřešil.
 
Lysický stavební úřad pak vydal oznámení o kácení lip. Podnikatel je počátkem letošního roku skácel. Od radnice dostal za tuto zakázku 85.000 korun. Na místě je vysazena nová alej s 15 lipami.
 
"Pokud někdo podniká v oblasti kácení stromů, musí vědět, jaká povolení k práci potřebuje," uvedl Mikeš. Upozornil také na to, že posudek o špatném stavu stromů vznikl loni. Podle zákona měly být neprodleně skáceny stromy v havarijním stavu, které ohrožovaly okolí. Kácelo se ale až čtvrt roku po vyhotovení posudku.
 
Mikeš zdůraznil, že zlikvidovány měly být dva stromy, přičemž na vykácení aleje měl mít podnikatel povolení. Pracovníci ČIŽP se domnívají, že u deseti stromů stačilo obřezat jejich koruny.
 
"Rozhodnutí o pokutě je slovíčkaření. Stromy byly v havarijním stavu," řekl dnes ČTK Mikula. Nyní vyčká, jak o odvolání o pokutě rozhodne ministerstvo. Je připraven se ve věci obrátit na soud a uhrazení pokuty žádat po lysické radnici. Starosta městyse Luděk Baláč dnes ČTK řekl, že lysický úřad ve věci nepochybil.
 
ČIŽP dostává téměř každý týden oznámení související se sporným kácením stromů na jižní Moravě. "Jde obvykle jen o zničení jednotlivých dřevin, ne celých alejí," dodal Mikeš.
 
zdroj: ČTK