Muži po otravě jsou stále v kritickém stavu

Dva muži v nemocnicích v Kyjově a ve Znojmě stále bojují o život poté, co se otrávili metylalkoholem. Jejich stav nadále zůstává kritický, potvrdili dnes ráno ČTK mluvčí znojemském nemocnice Pavel Jajtner a ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda. Starostové obcí okolo Kyjova a Veselí nad Moravou se dopoledne dohodli, že budou varovat lidi před levným alkoholem a zkontrolují provozovny, řekl ČTK kyjovský starosta František Lukl.

Oba otrávení muži leží na ARO od soboty a oběma lékaři naměřili prakticky smrtelnou dávku jedu. V případě dvaačtyřicetiletého pacienta znojemské nemocnice je pravděpodobné, že souvisí s děním v Moravskoslezském kraji, kde už na metylalkohol zemřeli tři lidé. Pochází totiž z Havířova, kde byl podezřelý alkohol zabaven, a ve Znojmě jen pracuje.

Devětadvacetiletý pacient v kyjovské nemocnici pochází z Veselí nad Moravou, příčinu otravy a původ metylalkoholu v tomto případě policisté zatím zjišťují. Ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda řekl, že příznaky otravy metylalkoholem jsou zcela nespecifické. "Může se objevit bolest hlavy, zvracení, poruchy vidění nebo průjem. Všichni, kdo mají neobvyklé příznaky a vypili předtím alkohol, by měli urychleně navštívit lékaře," uvedl Svoboda. Pacient v kyjovské nemocnici přišel až desítky hodin poté, co jedovatý alkohol vypil.
 
Podle starosty Lukla policisté pracují s několika verzemi případu. Jednou z nich je, že producent pochází přímo z Hodonínska. "Budeme proto varovat všechny občany před pitím levného a nekolkovaného alkoholu. Zároveň jsme se s policisty domluvili na kontrolách provozoven," řekl. Policisté pracují i s verzemi, podle kterých alkohol někdo přivezl ze zahraničí nebo ze severní Moravy, kde se také vyskytly otravy.
 
 
zdroj: ČTK