Na jihu Moravy zvítězil ve druhém kole voleb Miloš Zeman

V Jihomoravském kraji zvítězil ve druhém kole prezidentské volby bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ). Místopředsedu vlády a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga porazil o necelých 15 procent, vyplývá z propočtů ČTK podle údajů Českého statistického úřadu. Voleb se v kraji zúčastnilo 60,96 procenta lidí. 

V prvním kole prezidentských voleb zvítězil na jihu Moravy Zeman se ziskem 25,8 procenta hlasů. Schwarzenberg před 14 dny skončil druhý, hlasovalo pro něj 21,97 procenta voličů. Před dvěma týdny přišlo k urnám v Jihomoravském kraji 62,28 procenta voličů. 

Ze všech okresů v kraji měl Karel Schwarzenberg vyšší počet hlasů než Miloš Zeman jen v okrese Brno-město. Zemana tu volilo 46,09 procent lidí, Schwarzenberga 53,9 procent voličů. 
    
Nejnižší volební účast byla ve druhém kole na Břeclavsku, nejvyšší v okrese Brno-venkov. Tam hlásily vysokou volební účast mimo jiné některé obce na Tišnovsku. "Například v Borovníku byla účast zhruba 86 procent, v Ochozi asi 83 procent," uvedla Eva Sychrová z krajského úřadu. 
    
Žádné větší konflikty podle ní ani podle mluvčího brněnských strážníků Jakuba Ghanema volby neprovázely. "Strážníci hlídkovali u volebních místností až do sečtení všech hlasů," řekl Ghanem. Kromě tří drobných incidentů v pátek však problémy nebyly. 
    
Výsledek voleb potěšil jihomoravského hejtmana a předsedu Asociace krajů Michala Haška (ČSSD). Dnešní den je podle něj vítězstvím celé republiky a jejích občanů, kteří si poprvé vybrali novou hlavu státu. "Věřím, že Miloš Zeman bude úřad hlavy státu vykonávat jako moudrý a zkušený státník, který bude občany naší země spojovat," uvedl pro ČTK k volbě Hašek. Sám Zemana jako levicového kandidáta podporoval.
 
zdroj: ČTK