Nejatraktivnější závody dekády sledovalo kvůli dešti méně diváků

Silný déšť zásadně poznamenal závodní neděli Grand Prix České republiky 2016. Na závod dorazilo méně diváků než v předchozích letech, na dráze ale viděli nejatraktivnější závod za poslední roky. V královské kubatuře si nakonec pro své premiérové vítězství v MotoGP dojel britský závodník Cal Crutchlow. Jakub Kornfeil v Moto3 nakonec skončil šestý, jen jedno místo za svým dosavadním brněnským maximem.  

Déšť odradil fanoušky a zkomplikoval dopravu

Déšť, který Masarykův okruh vytrvale zkrápěl od rána až do startu závodu MotoGP, nejvíc zkomplikoval situaci na silnicích. Automobily totiž nemohly parkovat na hlavním parkovišti P-VN, které má nezpevněnou plochu. Policisté proto návštěvníky směřovali na parkoviště na Staré dálnici u Bystrce, odkud Dopravní podnik města Brna vypravoval mimořádné autobusové linky. „Bohužel fanouši se navzdory pokynům snažili dostat co nejblíž k okruhu a způsobili tak kolony, ve kterých se čekalo minimálně několik desítek minut,“ popsala situaci výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Policie dokonce ve spolupráci s Dopravním podnikem zřídila mimořádné parkoviště směrem na Rosice a vozy parkovala i tam. 

Návštěvnost se propadla nejvýrazněji za poslední roky. „Vliv měl závod v Rakousku, který se jel jen týden před Brnem, roli sehrálo i pozdější zahájení předprodeje vstupenek,“ připustil tajemník Spolku pro GP ČR Brno Adam Svoboda. Během slunečného pátku a soboty byla návštěvnost jen řádově o procenta nižší než v předchozím roce, nedělní propad byl ale kvůli počasí výraznější.

„Počasí nám samozřejmě zkomplikovalo naše plány, ale i tak se podařilo závod udržet ve standardu, na který fanoušci byli zvyklí. V návštěvnosti se nejvíc odrazil právě nedělní déšť. Pokud by nepřišel, věřím, že bychom dosáhli vzhledem k okolnostem, které letošní sezonu provázely, dobrého výsledku,“ soudí Adam Svoboda.

Crutchlow poprvé na nejvyšším stupni

O co bylo horší počasí, o to zajímavější bylo dění na dráze. Nejatraktivnější závod přinesla až královská kubatura MotoGP. Těsně před startem totiž přestalo pršet a trať postupně osychala. Ke slovu tak mnohem víc přišla strategie volby pneumatik. Z ní nakonec nejvíc vytěžil tým LCR Honda, jehož jezdec Cal Crutchlow si na Masarykově okruhu dojel pro své první vítězství v MotoGP v kariéře. Na druhém místě dojel legendární Valentino Rossi, kterému tak znovu o kousek uteklo dlouho očekávané osmé brněnské vítězství v kariéře. Na stupních vítězů dvojici doplnil průběžný lídr šampionátu Marc Marquez. Naopak úřadující šampion Jorge Lorenzo musel kvůli výměně pneumatik do boxů a závod dokončil se ztrátou jednoho kola na sedmnáctém místě.

V Moto3 nedokázal Jakub Kornfeil dotáhnout slibně rozjetý závod k vytouženému pódiovému umístění. I když se český jezdec pohyboval v začátku závodu na druhém místě, nakonec se propadl do druhé skupiny, v níž se mohl rvát o čtvrté místo. Ze souboje nakonec vytěžil šestou pozici a za svým brněnským maximem zaostal o jedno místo.

Karel Hanika startující v Brně na divokou kartu doplatil na to, že s aktuálním motocyklem neměl na mokré trati žádné zkušenosti. I přes velmi dobrý finiš dosáhl „jen“ na šestnáctou pozici a těsně mu unikly body.

V kubatuře Moto2 zvítězil v mokrém závodě Němec Jonas Folger, úřadující šampion a adept na obhajobu titulu Johann Zarco dojel až jedenáctý.

V pondělí čekají okruh testy, tribuny se znovu otevřou fanouškům

Týmy MotoGP v pondělí ještě zůstávají v Brně na oficiální testy. Těch se zúčastní dvanáct jezdců včetně továrních pilotů Yamahy a Hondy. Masarykův okruh bude od 9 hodin otevřený i pro veřejnost. Pro ni budou přístupné tribuny C, T3 a T5. Paddock zůstává uzavřený pouze pro týmy. Vstup na testování je zdarma, otevřeno je parkoviště za tribunami T3 a T5.

Už za tři týdny Formule 1

Se závodním víkendem MotoGP sezona Masarykova okruhu nekončí, ba právě naopak. Už za tři týdny čeká Brno závodní víkend Masaryk Racing Days, jehož součástí je závod série BOSS GP, jehož se zúčastní minimálně šest vozů formule 1, které mohou po roce znovu ohrozit oficiální i absolutní rekord Masarykova okruhu. 

Zdroj: AUTOMOTODROM BRNO, a.s.
Foto: Honza Král