Prodejce závadné moravské slivovice je nově obviněným za metanol

Jedním z obviněných v kauze metanol na jižní Moravě je 33letý muž. Nabízel přes internet a prostřednictvím vývěsek v obchodních domech v Uherském Brodě moravskou "jemnou" slivovici. Otrávil se jí 38letý muž, který je nyní ve vážném stavu hospitalizován v Boskovicích. ČTK to řekla mluvčí policie Petra Vedrová.

Kriminalisté v zemi za prodej alkoholu z nadměrným množstvím metanolu obvinili k včerejšku tři desítky lidí. Muž stíhaný na jižní Moravě jej prodával v PET lahvích. Policie ho zadržela v sobotu, tedy krátce poté, co muž z Blanenska skončil v nemocnici. Vyšetřování ukázalo, že obviněný prodal svoji "jemnou" moravskou slivovici i na Slovensko, kde se z ní přiotrávilo v Prešově několik mužů.

"Zajistili jsme u něj větší množství závadného alkoholu. Komunikujeme proto se všemi jeho odběrateli, které se nám podařilo zjistit z jeho telefonního výpisu a výpisu e-mailové komunikace," uvedla mluvčí. Prodejce je stíhán z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Stíhaný je na svobodě.
 
V boskovické nemocnici včera začali lékaři probouzet muže z umělého spánku. Podle jejího ředitele Rostislava Vernera jde o dlouhodobý proces. Lékaři pacientovi nitrožilně podávají alkohol tak, aby ho měl okolo 1,5 promile v krvi. Včera ho zdravotníci odpojili od celkové řízené ventilace. Dýchá sám, ale s podporou přístrojů.
 
"Stav se mírně zlepšil. Reagoval na oslovení. Teprve se ale ukáže, jaké zdravotní následky metanol způsobil," dodal Verner.
 
Na jihu Moravy zemřeli v nemocnicích na otravu metanolem 42letý muž z Havířovska a 29letý muž z Veselí nad Moravou. V souvislosti s jeho úmrtím jsou stíháni tři prodejci alkoholu. V zemi již podlehlo následkům otravy metanolem 23 lidí.
 
zdroj: ČTK