Šlakhamr v Hamrech n.S. zahájí v sobotu novou sezonu

Pátou návštěvnickou sezonu zahájí v sobotu technická památka Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou na Žďársku. Návštěvníci v bývalém hamru uvidí ukázky kování na bucharu i na ručních kovadlinách. Rodiny s dětmi navíc čekají soutěžní stanoviště s úkoly inspirovanými pohádkami z večerníčků. ČTK to dnes sdělila Alena Najbertová z pořádajícího Technického muzea v Brně. 

Maskoti Šroubek a Matička v programu s názvem "Večerníček slaví... na Šlakhamru" podle Najbertové připomenou, že oblíbené pohádky na dobrou noc se na televizních obrazovkách objevují už 50 let. "Děti například budou přiřazovat obrázky zvířátek z pohádky Jak krtek ke kalhotkám přišel k našim sbírkovým předmětům používaným při zpracování lnu," uvedla Najbertová. Děti budou muset prokázat kombinaci znalostí a zručnosti. 
    
Šlakhamr je technickou památkou, kterou do své správy v roce 1976 získalo brněnské Technické muzeum. Po rozsáhlé rekonstrukci ho otevřelo v červnu 2011. Objekt býval hamrem, který zpracovával železnou rudu, později i obilným mlýnem. Dnes je zde expozice věnovaná těžbě a zpracování dřeva a bydlení posledních majitelů. Její součástí je také funkční buchar - hamerské kladivo poháněné vodním kolem. 
    
Několikrát do roka památka ožije. V hamerně pracují kováři, kteří předvádějí, jak provoz fungoval. Ukázky kování doplňuje doprovodný program, určený hlavně pro rodiny s dětmi. Další program brněnského Technického muzea se ve Šlakhamru uskuteční 1. srpna. Jeho ústředním tématech budou Míry a váhy. Více informací najdou zájemci na webových stránkách muzea. 
 
zdroj: ČTK