Tobiášek (2) z Malešovic na Brněnsku má za sebou 27 chemoterapií a 12 ozařování během sedmi měsíců

Wilmsův tumor, zhoubný nádor ledviny mu byl diagnostikován v půl roce. Léčba trvala oproti jiným onkologickým onemocněním, například leukémii, poměrně krátce, její průběh byl ale náročný. „Syn nejdříve podstoupil operaci, při které mu lékaři ledvinu vyndali, poté chemoterapii a zároveň radioterapii. Nevyhnul se ani komplikacím, zejména častým horečkám a selhávání jater,“ popisuje průběh léčby jeho maminka Veronika.

Tobiášek má ještě čtyřletého brášku Jiříka, o kterého se v době, kdy byl v nemocnici, staral jeho tatínek Jiří. Ten popisuje, jak vše probíhalo: „Jsem kuchař, pracuji na směnný provoz. V práci mi vycházeli vstříc, nešlo to však vždy. Situace byla náročná i pro kuchaře z druhé směny – vydržet dlouhé směny týden v kuse není jednoduché. S hlídáním nám pomáhaly také babičky.“

S příchodem vážné nemoci rodině vznikly nové výdaje. „V důsledku léčby došlo k oslabení Tobiáškovy imunity, museli jsme pro něj vytvořit sterilní prostředí. Úklid domácnosti dezinfekčními prostředky probíhal každý den, nosil roušku, některé potraviny měl zakázané. Mohl jíst například jen ovoce, které lze oloupat, dále vakuované či balené potraviny, nic jsme nesměli znovu ohřívat. I nyní by stále neměl chodit do kolektivu či na místa s větší koncentrací lidí,“ vysvětluje aspekty léčby paní Veronika. S úhradou potřebných nákladů rodině začali pomáhat dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Díky jejich příspěvkům jsme Tobiáškovi mohli během léčby dopřát lepší podmínky. Můžeme také trávit více času spolu, což je pro nás po takové zkušenosti moc důležité. Dobrým andělům jsme neskutečně vděční a moc jim za pomoc děkujeme. Díky nim bylo vše alespoň o něco jednodušší.“ Tobiášek léčbu ukončil loni v září. Stále dochází na pravidelné kontroly k lékařům a nadále dodržuje přísnější hygienický režim. 

Nadace Dobrý anděl přijme každý měsíc žádosti od více než sto nových rodin, které se vlivem vážné nemoci ocitly ve finanční tísni. Jedná se o rodiny, v nichž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, případně kde má dítě jiné závažné a často dlouhodobé onemocnění. V důsledku vážné nemoci zpravidla dochází k přerušení zaměstnání jednoho z rodičů a rodině tak téměř ze dne na den klesá příjem. Dobří andělé pomáhají rodinám pravidelně každý měsíc. Výši příspěvku si každý dárce volí sám dle svých možností. Veškeré příspěvky, které nadace Dobrý anděl obdrží, jsou rodinám odeslány do posledního haléře. Stát se Dobrým andělem je jednoduché, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat.