U Pohořelic vznikne na 50 hektarech biocentrum za 40 milionů

Mezi Pohořelicemi a Vlasaticemi na Brněnsku se chystá vznik biocentra na 50 hektarech za téměř 40 milionů korun. Město nechá zaniknout velká pole a osází je stromy a keři, které do této krajiny patří, vzniknou zde louky. Cílem je zvýšení ekologické stability krajiny, řekl ČTK starosta Pohořelic Josef Svoboda. Začít by se mohlo na podzim. 

"Před několika lety se vytipovaly plochy, šlo o státem vlastněné pozemky, zpravidla pole. V jednom místě je to souvislých 36 hektarů. Vznikne území, které se osází částečně vzrostlými stromy, částečně půjde o dubovou síji, tedy zasetí žaludů, z nichž porostou stromy, které se budou časem prořezávat. Zároveň se plánuje osázení polních cest dvěma řadami stromů, mezi nimiž bude desetimetrový pruh, aby zde mohla snáz migrovat zvěř," vysvětlil Svoboda. 

Několik let zůstane centrum oplocené, aby mladé stromky nepoškodila vysoká zvěř, nebo aby žaludy nevyrývali divočáci. "Uvidíme, jak plot zabere. Pro divočáky to nemusí být velká překážka," řekl Svoboda. 
    
Pohořelice zatím vypsaly předběžné oznámení a čekají na schválení zadávací dokumentace od Státního fondu životního prostředí. "Pokud to půjde dobře, první práce mohou začít na podzim a budeme pokračovat v příštím roce," doplnil Svoboda.
 
zdroj: ČTK