Za vraždu na Českokrumlovsku soud potvrdil 13 let

Za vraždu dvouletého dítěte si Marek Neubauer s konečnou platností odpyká 13 let ve vězení. Jeho stížnost odmítl Ústavní soud, který nenašel žádný důvod k zásahu. ČTK to zjistila z databáze soudních rozhodnutí. Neubauer usmrtil dceru své přítelkyně, čin se stal v roce 2009 na chatě v zahrádkářské kolonii v Chabičovicích na Českokrumlovsku.

Podle Neubauerovy stížnosti se justice nevypořádala se všemi pochybnostmi o jeho vině. Zejména mu vadilo to, že soudy nechtěly doplnit dokazování požadovaným způsobem. Šlo především o podrobnější výslech znalců z oboru zdravotnictví. Ústavní soud stížnost označil za zjevně neopodstatněnou a odmítl ji koncem února bez veřejného jednání.

Podle Ústavního soudu justice v Neubauerově kauze nijak nechybovala. "Krajský soud v Českých Budějovicích dostatečně zjistil skutkový stav, na který pak aplikoval příslušná zákonná ustanovení, jež v uspokojivé míře vyložil, přičemž tento svůj postup osvětlil v odůvodnění svého rozhodnutí," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Stanislavem Balíkem.

Neubauer dítě podle obžaloby úmyslně napadl na chatě v zahrádkářské kolonii. Údery vedl silou střední a velké intenzity. Dívce způsobil mnohačetná zranění, kterým v nemocnici podlehla. Neubauer vinu popíral. Dítě se podle něj poranilo při pádu ve sprše a na schodech. Krajský soud v Českých Budějovicích jej původně potrestal patnáctiletým vězením. Vrchní soud v Praze trest o dva roky snížil. Nejvyšší soud následné dovolání odmítl.

Při pitvě dívky soudní znalci našli krevní výrony na hlavě, obličeji, rukou, zádech, hýždích i kolenou, zhmoždění mozku a další zranění. Všechna vznikla v 24 hodinách před hospitalizací děvčete. Když se dívka dostala do péče lékařů, byla navíc silně podchlazená.

Matka dítěte svěřila dcerku Neubauerovi na hlídání a odešla se bavit do baru s kamarádkou. Mezitím jej v SMS zprávách údajně kritizovala za špatnou péči o její dítě. Napsala mu také, že se o ně v baru zajímá jakýsi muž, což u Neubauera mohlo spustit nashromážděné negativní emoce, které si vybil na dítěti. Podle znalkyně z oboru sexuologie trpí obžalovaný sexuální úchylkou se sklony k agresivitě. Podle vrchního soudu Neubauer vraždil ve stavu snížené příčetnosti.

zdroj: ČTK