7 000 těžkých osudů. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR

Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Jana z Brna: Překvapilo mě, kolik je kolem nás bezva lidí

Sedmnáctiletý Patrik onemocněl ve třetím ročníku střední školy. „Začalo to nevinou bulkou na krku a neutuchajícím kašlem. Po sérii nejrůznějších vyšetření jsme skončili na onkologii, kde nám řekli, že má syn lymfom v oblasti hrudníku,“ vypráví jeho maminka Jana. „Tenkrát jsme měli pocit, že se nám zhroutil svět. Vypadalo to tak banálně. V životě by nás nenapadlo, že se může ocitnout až na onkologii. Léčba byla jasná – chemoterapie. Dvakrát až třikrát do týdne jsme s Páťou jezdili do nemocnice. Ze dne na den přestal chodit do školy, přestal sportovat, nemohl mezi kamarády. Často mu docházely síly, býval unavený a hodně času trávil ležením v posteli.“ 

Kromě Patrika má Jana ještě dvě děti, které se do pomoci také zapojily. „Dcera si změnila pracovní dobu tak, aby se se mnou u Patrika střídala. Díky tomu jsem mohla chodit alespoň dva dny v týdnu do práce. Jinak bych to finančně nezvládla. Jsem kadeřnice a pracuji jako OSVČ,“ vysvětluje Jana. Pomáhali i Dobří andělé: „Peníze, které jsem měla ze své práce, stačily sotva na pokrytí běžného chodu domácnosti, nic navíc jsme si nemohli dovolit. Z darů od Dobrých andělů jsme hradili třeba benzín na dopravu do nemocnice, protože Páťa nesměl kvůli oslabené imunitě ani do městské hromadné dopravy. Využili jsme je také na zajištění nízkobakteriální stravy, která by měla obsahovat co nejkvalitnější bio potraviny, i drobný dárek pro Páťu. Rád maluje, a tak jsme mu pořídili potřeby na kreslení, aby mu čas rychleji utíkal. Překvapilo mě, kolik je kolem nás bezva lidí, kteří se rozhodnou pomáhat druhým,“ vypráví Jana, která se rozhodla stát také Dobrým andělem a poslat pomoc zase dál. 

Každý měsíc dalších 100 rodin

Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“