Akademie pro začínající podnikatelky (AWE) pomáhá rozvíjet byznys i spolupráci

Společný vzdělávací projekt Velvyslanectví USA v ČR a neziskové organizace Business & Professional Women CR Academy for Women Entrepreneurs (AWE) odstartoval na začátku března. Do jeho prvního ročníku bylo vybráno 47 začínajících podnikatelek, které se se svými podnikatelskými projekty účastní tříměsíčního online certifikovaného vzdělávacího programu. Studium je založeno na programu DreamBuilder, vyvinutém prestižní Thunderbird School of Global Management Arizonské státní univerzity. Úspěšné absolventky programu získají certifikát této prestižní americké instituce.

V současné době jsme tak v polovině a těší nás, že si ženy svou účast v programu užívají a vnímají, že díky svému aktivnímu zapojení se může jejich byznys rychle posunout vpřed. Potvrzuje to i zkušenost jedné ze studentek.

Do projektu AWE Hana vstoupila jako ostřílená manažerka na pozici zaměstnance. Chtěla rozjet svůj vlastní projekt a byla přesvědčená, že to nebude problém. „K mému údivu nic z toho, co znám ze současné profese, nefungovalo,“ vysvětluje svou hlavní motivaci, proč se rozhodla trávit svůj volný čas studiem v rámci tohoto unikátního studijního programu.

Jak sama říká, AWE má několik úrovní, které ji obohacují. Za prvé jsou to vědomosti, které sice ze školy zná, ale toto osvěžení a celková následnost bloků jí dávají lepší přehled, jak postupovat při tvorbě byznysového plánu. Přínos Hana vidí i v komunitě aktivních žen se stejným cílem, která se kolem projektu vytvořila. „Je sice velice rozdílná, ale na druhou stranu tam získáte svěží náhled na vaše rozhodnutí. Já sama jsem na základě rozhovorů v této skupině kompletně překopala komunikaci našeho produktu, které okamžitě přineslo pár nových zákazníků. Věřím, že když to ještě vypiluji a začlením svůj nový byznys plán do reality, tak to bude teprve jízda,“ vysvětluje s tím, že díky této komunitě vznikl prostor pro sdílení názorů, rad ohledně nových nápadů či rozhodnutí nebo konkrétní pomoci. Tomu nahrává zejména fakt, že obory, ve kterých studentky podnikají, nebo se na rozjezd svého byznysu teprve intenzivně připravují, jsou rozdílné. Neexistuje tam tak žádná rivalita, jen ochota si navzájem pomáhat, což je dle Hany velice osvěžující!

„Jsem si jistá, že většina studentek, když ne všechny, mají stejně pozitivní pocity a ta energie každý týden na společných dvouhodinových schůzkách s určitou mentorkou-facilitátorkou, je prostě k nezaplacení. Dovedu si představit, že tenhle tým se bude scházet i po ukončení kurzu. Ať už osobně, na sociálních sítích nebo jen na občasných on-line schůzkách, kde si budeme vyprávět, jak jsme úspěšné a náš byznys jen kvete díky znalostem a kontaktům z AWE,“ dodává nadšená studentka.

AWE před třemi lety iniciovala americká vláda. V roce 2021 se studijní programy AWE objeví ve více než 75 zemích a otevřou tak cestu podnikání pro 70 000 žen! Business & Professional Women CR byla vybrána jako partnerská organizace, která tento projekt realizuje v České republice za podpory Velvyslanectví USA v ČR. #AWEnergized #AWEinCzechia .