Aktivisté opět neuspěli s podpisy na vyhlášení referenda v Brně

Aktivisté ani napodruhé neuspěli se sesbíranými podpisy pro vyhlášení referenda o poloze hlavního nádraží v Brně. Novinářům to dnes řekl primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). Z více než 5800 nově dodaných podpisů magistrát téměř 700 neuznal. Na vyhlášení referenda je potřeba přes 18.500 podpisů oprávněných obyvatel Brna. Přípravný výbor jich získal neceelých 18.100. Nyní mají aktivisté na doplnění sedm dní. Pokud podpisy dodají, mohlo by být referendum listopadu, uvedl Onderka.

Aktivisté chtějí vyvolat referendum spolu s komunálními volbami 10. a 11. října. Odevzdali už dříve petici, ale magistrát spoustu podpisů neuznal. Občanská aliance Referendum 2014 se kvůli tomu obrátila na soud, který však žalobu zamítl.
 
Ani nově dodané podpisy magistrát neuznal v celém počtu. "Zmocněnec dodal na podatelnu radnice k 1. září 5884 podpisů. Celkem 680 registr obyvatel nepotvrdil," uvedl tajemník magistrátu Pavel Loutocký. Upozornil na to, že magistrát měl na kontrolu 15 dnů, lhůtu však nevyužil, a zkontroloval podpisy v šesti pracovních dnech.
 
Magistrát vyzval zmocněnce k odstranění nedostatků. "Nyní mají petenti týden na to, aby podpisy doplnili. Až dostanu od tajemníka informaci, že dodané podpisy jsou v pořádku a splňují požadavky zákona, svolám radu a po projednání předložím návrh zastupitelstvu," řekl ČTK primátor.
 
Aktivisté věří, že se hlasování dočkají. "Otázkou je, kdy to bude," uvedl zmocněnec přípravného výboru Jakub Patočka.
 
Poslední zastupitelstvo města zasedne začátkem října těsně před volbami, a proto není konání referenda spolu s volbami možné. "Opět jsou tam lhůty, a proto počítám, že by se referendum mohlo konat v listopadu nebo začátkem prosince," dodal Onderka.
 
Legislativa vyžaduje, aby u měst s vyšším počtem obyvatel než 200.000 podpořilo návrh referenda nejméně šest procent obyvatel, kteří dosáhli věku 18 let a mají trvalý pobyt na území města. Z celkového počtu 308.472 oprávněných osob činí požadovaných pět procent 18.505. A právě tolik podpisů aktivisté potřebují.
 
Dříve odevzdali na magistrát více než 21.000 podpisů, město z nich uznalo přes 13.000. Další vyřadilo kvůli nečitelnosti či z jiných důvodů. Kvůli tomu podali aktivisté žalobu. Postup magistrátu v úterý posvětil soud, podle něhož magistrát sice škrtal příliš, ale ani tak aktivisté potřebný počet podpisů nezískali. Podle soudu mohla být chybně vyřazena tisícovka podpisů. "Mohlo být neznamená, že bylo. Vším se ale ještě budeme zabývat a podpisy kontrolovat," dodal Onderka s tím, že celá situace je politickou hrou před blížícími se komunálními volbami. O vyvolání referenda se totiž snaží Strana zelených nebo aktivisté z Žít Brno.
 
Občanská aliance se od začátku snaží prosadit zachování nádraží v centru. Koalice na radnici se spíše přikláněla k odsunu o 800 metrů ke Zvonařce. Primátor Onderka však řekl, že podpoří variantu nádraží, kterou předloží jako zhotovitel ministerstvo dopravy. Právě pro něj provádí studii proveditelnosti obou variant Správa železniční dopravní cesty.
 
Otázka nádraží se řeší v Brně téměř 100 let. Podle mnohých je nádraží ostudou města, a proto je potřeba postavit nové. Stavba by měla stát okolo 20 miliard korun.
 
zdroj: ČTK