Autobusy Student Agency v 1. pololetí přepravily 3,1 mil. lidí

Autobusy společnosti Student Agency podnikatele Radima Jančury přepravily v prvním pololetí letošního roku 3,1 milionu cestujících, což je o 16 procent více než loni. Rychlejší nárůst zaznamenala vnitrostátní přeprava, a to o 18 procent. Zvýšil se dokonce počet cestujících na trase Praha - Brno o sedm procent i přes velké opravy dálnice D1, sdělila v tiskové zprávě ředitelka autobusové dopravy Ivana Kašická.

Důvodem nárůstu je především zavedení nových linek. Autobusy začaly loni ve druhém čtvrtletí jezdit z Prahy do Chomutova a Mostu a z Brna přes Jihlavu do Českých Budějovic, loni v březnu začala fungovat také linka z Brna do Zlína. Některé další linky dopravce posílil. Právě vnitrostátní doprava má na statistiku přepravených rozhodující vliv. Z 3,1 milionu cestujících ji využilo 2,6 milionu lidí.
 
Největší zájem byl mezi novými linkami o spojení do Chomutova a Mostu, využilo je za rok fungování 354.000 lidí. Ze stávajících linek zažila největší rozmach z Brna do Ostravy, počet cestujících vzrostl o 40 procent, z Prahy do Českého Krumlova o 21 procent. Loni společnost převezla 5,6 milionu lidí, což byl meziroční nárůst o 11 procent.
 
Během deseti let se stala Jančurova společnost největším českým autobusovým dopravcem na dálkových linkách. Naopak se nedaří sesterskému RegioJetu v provozování železniční dopravy, která je od zahájení v roce 2011 pravidelně ztrátová.
 
zdroj: ČTK