Brněnský park Lužánky je obnoven

Brněnské Lužánky, nejstarší veřejný park na Moravě, se dnes po dvacetileté obnově otevřely pro milovníky přírody. Náročné práce se prováděly za provozu a přišly na 55 milionů korun. Nezahrnovaly jen obnovu porostu, ale v tomto zeleném ostrůvku uprostřed města přibyly i nové prvky, řekl ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Park je pojmenován po lužním lesíku, který se kdysi nacházel na jeho místě. Původně v něm byl jezuitský klášter. Jeho zahrada se stala základem parku. V roce 1786 ho založil císař Josef II. Lužánky měly původně podobu francouzského parku s pravidelnými chodníky a květinovými zákony. Teprve později byl přebudován v anglickém stylu, připomínajícím krajinu.

Lužánky se rozkládají na 20 hektarech. K novým prvkům v nich patří bludiště z keřů. Původně parkem protékala říčka Ponávka, která je ukryta pod zemí. Nyní ji připomíná vodní prvek. Podél obnovených cest jsou nainstalovány moderní lavičky a mobiliář.

Obnova areálu měla pět etap. Poslední stála 16 milionů korun, přičemž šest milionů získalo město z evropských dotací. Poslední část prací zahrnovala úpravy terénu, vysazovaly se stromy, keře a půdopokryvné dřeviny.

Lužánky byly v minulosti dějištěm mnoha významných společenských akcí. K největším patřily v roce 1792 ohňostroj, v roce 1802 slavnost k příjezdu rakouského arcivévody Karla a v roce 1809 oslava Napoleonových narozenin. Lužánky si podle odborníků i po současné obnově zachovaly svůj jedinečný historický ráz.

zdroj: ČTK