Centrální evidence kol Cerek má snížit počty krádeží

Ke snížení počtu ukradených kol a k snazšímu nalezení takového bicyklu by měl čím dál více pomáhat nově vznikající centrální registr kol Cerek, který vyvinula společnost CEREK - evidence jízdních kol. Registrace uživatelů do systému je dobrovolná a po přihlášení budou mít do databáze přístup policisté, strážníci, pojišťovny a také například bazary či zastavárny. Společnost zatím pracuje s městskou policií v některých městech, uvedl její zástupce Radek Záhejský v tiskové zprávě. 

V Česku existují nepropojené registry městských policistů, stát přišel s nápadem povinného centrálního registru, který se však zatím neujal. "Cílem je vytvořit podobný registr, jaký funguje u automobilů. Rozdíl je však v tom, že náš je dobrovolný a registraci lze provést z domova. Budujeme také síť autorizovaných partnerů, které si může majitel kola nalézt na webu www.cerek.cz. Partner ho do registru zaeviduje a na kolo nalepí samolepku informující o registraci," uvedl Záhejský. 
    
Společnost projekt spustila teprve minulý týden, zatím je zaregistrováno několik stovek kol a pětice partnerů - cykloprodejen. "Každý majitel kola dostane po registraci elektronický certifikát. Pokud mu kolo někdo ukradne, změní v systému status na 'odcizeno', předloží certifikát policii a poté začne pátrání," uvedl Záhejský. 
    
Do veřejné části databáze se může podívat kdokoliv, například zájemce o koupi použitého kola. Stačí zjistit číslo rámu a zadat je do databáze. 
    
Autoři registru jsou domluveni, že svůj projekt předloží a prezentují 30. října na setkání ředitelů městských policií, stejně tak jej chtějí v nejbližších dnech představit i Policii ČR. 
    
"Vytvoření nového celostátního registru jednoznačně podporujeme. Jsme připraveni přistoupit k jednání, pokud nám poskytovatel umožní do své databáze nahlížet. Musí to být samozřejmě seriózní společnost a přinést technicky zvládnuté a promyšlené řešení. Mělo by být dotažené do konce tak, aby se u ztracených a odcizených kol tato informace spolehlivě zobrazovala a aby stejně tak spolehlivě zmizela, pokud bude kolo vypátráno," řekl ČTK mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. 
    
Přívětivě se k této snaze staví i Policie ČR, která provozuje interní systém, v němž eviduje čísla rámů nahlášených kradených kol. "Velmi dobře fungují i registry kol u městské policie, s níž dobře spolupracujeme v Praze. Vítáme v této problematice jakýkoliv posun, který bude působit preventivně proti krádežím a usnadní hledání kol," sdělila ČTK mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. "Zatím s námi o tomto projektu nikdo nehovořil, ale jednání jsme nakloněni," dodala. 
 
zdroj: ČTK