Česká televize začala stavět nové studio v Brně-Líšni

Česká televize (ČT) zahájila v brněnské městské části Líšeň stavbu nového studia za 299 milionů korun, se stěhováním se počítá v létě 2016. Zaměstnanci získají prostory, které budou odpovídat aktuálním potřebám televizní výroby a televizního vysílání, studio bude vybavené nejmodernějšími televizními technologiemi, řekl novinářům ředitel brněnského studia Jan Souček.

Práce v bývalém areálu Zetoru začaly už před měsícem, dnes byl slavnostně poklepán základní kámen před bývalou správní budovou. Ta zůstane na svém místě, zbude z ní však jen skelet. Tři objekty přibudou. ČT opustí studio v centru Brna v ulicích Běhounská a Jezuitská, kde sídlí od svého vzniku v roce 1961. "Kdybychom se snažili modernizovat stávající budovy, které se postavily před druhou světovou válkou, bude to dražší než nové studio a nikdy nedosáhneme ideálního stavu," vysvětlil Souček.
 
Až se studio přestěhuje, nabídne ČT budovy v centru Brna k prodeji. Za jakou cenu je bude nabízet, zatím není zřejmé.
 
"Díky nové budově budeme mít o jedno studio navíc. Věřím, že by se v Brně díky tomu mohlo vyrábět více pořadů. To však závisí na kreativních producentech, kteří se o výrobu ucházejí. Nicméně nové prostory by ještě mohly zvětšit jejich kreativitu," řekl Souček. Věří tomu i generální ředitel ČT Petr Dvořák. "Brněnské studio umí vytvářet kvalitní pořady. Naposledy uspěl na evropském festivalu v Berlíně film Osmy režiséra Jiřího Stracha. Věřím, že brněnské studio bude výkladní skříní ČT," uvedl Dvořák.
 
Vedle nové budovy vlastní ČT i velký pozemek, kde mohou v budoucnu vzniknout například ateliéry či jiná zařízení pro televizní potřeby. "Dalším přínosem je mnohem jednodušší situace s parkováním. V centru je problém a situace už tam lepší nebude," podotkl Souček. Nové sídlo najde v Líšni nejen 250 zaměstnanců, ale i mnozí další, kteří se z pozice externistů podílejí na činnosti studia.
 
Starosta Líšně Břetislav Štefan zmínil i přínos pro městskou část. "Postupně se daří renovovat brownfield a místo průmyslu, který zde byl dříve, se rozvíjí služby," poznamenal Štefan.
 
zdroj: ČTK