Chlapec z Dubňan, podezřelý z vraždy, je v diagnostickém ústavu

Čtrnáctiletý chlapec z Dubňan na Hodonínsku, který je podezřelý z nedávné vraždy chlapce o rok staršího, bude až do uzavření případu umístěn v diagnostickém ústavu. Rozhodli o tom v uplynulých dnech předběžným opatřením sociální pracovníci. Vyplývá to z informací, které dnes ČTK získala. Motiv činu není stále jasný a kriminalisté ani sociální pracovníci jej vzhledem k věku zadrženého nijak nekomentují. 

Osudem dítěte se zabývá odbor sociálních služeb Městského úřadu v Hodoníně. Jeho vedoucí Michaela Klepáčová ČTK řekla, že případu věnují maximální pozornost. Podrobnosti ale neuvedla. 
    
Dítě je v diagnostickém ústavu, tedy pod dohledem speciálních pedagogů, již od svého zadržení. "Kdy vyšetřování této kauzy skončí, to nelze odhadnout. Bude nutné vypracovat několik znaleckých posudků," řekla dnes ČTK mluvčí policie Petra Vedrová. Lékaři budou zkoumat také psychický stav zadrženého. 
    
Čtrnáctiletý chlapec není trestně odpovědný, nemůže proto stanout před klasickým soudem ani skončit ve vězení pro dospělé. Zákony ale umožňují uložit například výchovná opatření. 
    
Mrtvého chlapce našel kolemjdoucí 10. srpna u rybníka nedaleko Dubňan. Podle lékaře mladík zemřel násilnou smrtí. Údajně byl zastřelen. Zpočátku nebylo zcela jasné, zda je obětí vraždy, ublížení na zdraví nebo nehody. 
    
Média postupně zveřejnila několik možných verzí případu, často protichůdných. Podle názorů lidí z Dubňan by mohly být motivem vraždy například drogy. Jiné teorie mluví o tom, že údajný pachatel čelil šikaně a mohl zabít v sebeobraně. Motiv tedy není zcela znám a policie jej zatím blíže nekomentovala. 
    
Hranice trestní zodpovědnosti je v ČR stanovena na 15 let. Nový trestní zákoník měl původně snížit hranici o rok. Ještě než vstoupil v platnost, schválili zákonodárci novelu, která obnovila původní stav. Pod takzvanou Kmetiněvskou výzvu, která žádala také snížení hranice trestní odpovědnosti, se před několika lety podepsalo asi půl milionu lidí. 
 
zdroj: ČTK