Do Iráku letos Zetor dodá 200 traktorů

Společnost Zetor tractors obnovila dodávky traktorů do Iráku, kde měla v minulosti montovnu. Loni do země dodala více než 80 kusů, letos jich bude 200. Irácká víceletá zakázka má letos tvořit sedm procent prodejů firmy, uvedla včera brněnská společnost v tiskové zprávě.

Zetor tractors víceletý kontrakt s iráckou stranou podepsal loni. Celkem má do země do roku 2013 dodat 1500 traktorů. Loni firma do Iráku dovezla 70 traktorů Antar, který je díky speciálnímu motoru určený především pro náročné prašné podmínky. Dále firma dodala do země osm traktorů Forterra a čtyři řady Proxima.

Pro letošek plánuje prodej 200 traktorů, prvních 120 už vyvezla v lednu. "Irácký trh je pro nás i vzhledem k historickým kořenům spolupráce jedním z klíčových. Značka Zetor je zde vnímána velice kladně, v podstatě zdomácněla. O to jsou naše cíle dosažitelnější. V loňském roce se nám podařilo uzavřít spolupráci s finančně silnou společností, která působí na více trzích v regionu Blízkého východu. To je pro obchod v Iráku zásadní faktor," uvedl obchodní ředitel Zetoru tractors Yaman Yalcin.

Podle firmy k úspěchu v Iráku přispělo, že Zetor nabídl řešení přímo na míru pro náročné klimatické podmínky a prostředí Iráku. Zakázka loni pro Zetor znamenala necelá dvě procenta ročních prodejů. Letos se má tento podíl zvýšit na sedm procent. Nejvíce traktorů Zetor prodává do Polska, je to zhruba polovina produkce firmy.

Irácký trh patřil v minulosti pro Zetor ke klíčovým. Od roku 1970 byla ve městě Iskanderyiah ležícím 40 kilometrů od Bagdádu montovna traktorů Zetor. Až do roku 1990 zde bylo sestaveno více než 80.000 traktorů. V následujících letech byla montovna zničena ve válce. Podle vyjádření firmy asi čtvrtina z nich je stále v provozu.

zdroj: ČTK