Dynabook chrání firemní data i při práci z domova

Evropský den ochrany osobních údajů (28. ledna) zavedený Radou Evropy má tento rok větší význam než kdy dříve. Důvodem je výrazný meziroční nárůst počtu kybernetických útoků – ve srovnání s rokem 2019 se v loňském roce zvýšil jejich počet o 15 % a průzkumy ukazují, že počítačová kriminalita zasahuje aktuálně především malé a střední firmy. Pozitivním jevem je, že přibližně 85 % společností je připraveno a ochotno investovat do vlastního zabezpečení IT. Dynabook Europe GmbH nabízí firmám účinná zařízení v oblasti mobilní výpočetní techniky, která pomáhají správcům IT a dalším vedoucím pracovníkům vyrovnat se s rostoucími požadavky na zabezpečení.

Zabezpečení pomocí vlastního systému BIOS dynabook

Existuje několik způsobů ochrany. Řada populárních bezpečnostních mechanismů, jako jsou například antivirové programy, nemusí zjistit malware včas a zásah může přijít příliš pozdě. Notebooky lze však zabezpečit již na úrovni systému BIOS. Firmware vyvinutý společností dynabook chrání zařízení před útoky od okamžiku spuštění počítače. Jeho další výhodou je, že správci IT mohou pomocí BIOSu dynabook udělit každému zaměstnanci individuální přístupová práva nebo deaktivovat některé komponenty. Pokud například uživatel nepotřebuje využívat webovou kameru, je možné ji zakázat.

Notebook využívaný ve firemním prostředí by však měl obsahovat také další funkce zabezpečení. Sem patří možnost autentizace pomocí biometrického ověření uživatele prostřednictvím rozpoznání obličeje či otisku prstu. Tyto spolehlivé bezpečnostní funkce mají dle konfigurace i některé cenově dostupné notebooky, například řada Satellite Pro.

Notebooky dynabook se standardy Microsoft Secured-core PC pro komplexní ochranu

Ve spolupráci s Microsoftem nabízí některé notebooky dynabook vysoké standardy splňující požadavky Microsoft Secured-core PC. Tyto počítače jsou vhodné zejména pro průmyslové obory, v nichž se pracuje s citlivými osobními údaji, jako například zdravotnictví či finanční sektor. Tato třída počítačů se opírá o moderní architekturu procesorů a inovativní bezpečnostní komponenty. Modul Trusted Platform Module (TPM) zabraňuje obcházení autorizací a omezuje možnosti zneužití dat. Díky využití Dynamic Root of Trust Measurement (DrTM) přecházejí aktualizace systému rychleji do aktivního a zabezpečeného stavu – bez zpoždění způsobeného procesem spouštění – a malware je systémem detekován dříve, než se může spustit. Vedoucí pracovníci s rozhodovacími pravomocemi v oblasti IT najdou v portfoliu dynabook velký výběr notebooků, které splňují kritéria Secured-core PC. Mezi ně patří přístroje řady X, například konvertibilní Portégé X30W-J nebo Portégé X40-J.

Školení zaměstnanců zavírá brány útočníkům

Potenciální branou pro kybernetický útok může být každé koncové zařízení integrované do podnikové sítě. Zaměstnanci by proto měli být pravidelně školeni o všech možnostech ochrany dat a o efektivním zabezpečení IT. Zejména při práci z domova existuje mnoho rizik, která mohou zločinci zneužít. Pokud není například dostatečně chráněna soukromá síť WLAN, mohou do ní útočníci proniknout a nepozorovaně zachycovat data. Pravidelná školení zaměstnanců, která lze snadno realizovat i virtuálně, poskytnou zaměstnancům potřebné informace o těchto rizicích a zvýší povědomí o bezpečnosti. Další informace o řadě dynabook najdete zde: https://cz.dynabook.com/generic/business-homepage/.