Hašek v 19:00 oznámí, zda zůstane hejtmanem či poslancem

Jihomoravský hejtman a poslanec ČSSD Michal Hašek dnes večer na mimořádné tiskové konferenci v Brně zveřejní, kterou funkci opustí. Sdělil to bez dalších podrobností ČTK. Hašek před časem uvedl, že do této soboty se rozhodne, zda zůstane hejtmanem, poslancem nebo jestli bude i nadále vykonávat obě funkce. Podle neověřených informací ČTK se vzdá mandátu poslance. Konference se uskuteční na hejtmanství v 19:00. 

Termín do 26. dubna dalo nejvyšší vedení ČSSD svým hejtmanům, kteří byli v nedávných parlamentních volbách zvoleni do Poslanecké sněmovny. Musí se rozhodnout, zda nadále povedou kraje, nebo budou působit v pouze ve sněmovně. 
    
Toto usnesení z loňského června se týká jihomoravského hejtmana Haška, karlovarského Josefa Novotného a hejtmana z Vysočiny Jiřího Běhounka. Jihočeský hejtman Jiří Zimola se již poslaneckého křesla k poslednímu březnovému dnu vzdal. 
    
Pokud by Hašek skutečně složil poslanecký mandát, vystřídal by jej ve sněmovně starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD). "Já to rozhodnutí pana hejtmana (Haška) znám, ale nebudu jej nijak komentovat. Je tady dohoda, že si jej zveřejní sám," řekl ČTK Gabrhel. V čele Znojma stojí 2,5 roku. I kdyby měl místo Haška usednout do Poslanecké sněmovny, funkci starosty bude vykonávat i nadále. Odůvodnil to tím, že komunální volby budou již na podzim a "na několik měsíců měnit vedení města se nevyplatí". 
    
Případné složení poslaneckého mandátu by pro Haška bylo další ústupem ze jeho bývalé politické slávy. Ztratil ji po neúspěšném pokusu o převzetí moci v ČSSD po parlamentních volbách na podzim 2013. Sociální demkraté je sice vyhráli, ale ne s očekávaným náskokem. Hašek po vyhlášení výsledků zorganizoval tajnou schůzku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem a po ní se neúspěšně pokusil svrhnout předsedu strany Bohuslava Sobotku. 
 
zdroj: ČTK