Hasiči budou odstřely likvidovat ledové kry

V Tišnově na Brněnsku dnes druhým dnem pokračovalo odstraňování ledových bariér v korytě řeky Svratky odstřely. V neděli byly nutné čtyři. Kry rozdrtily tak, že hladina výrazně poklesla. Dnes se snažili střelmistři rozdrtit kry na tříšť, aby mohla být odplavena. ČTK to řekla mluvčí podniku Povodí Moravy Veronika Slámová. Oblast zůstává pod kontrolou vodohospodářů. Další odstřely asi nebudou nutné.

Povodňová situace ve městě, jeho okolí a také na Moravě se v uplynulých hodinách výrazně zlepšila. Ochladilo se a průtoky proto poklesly. Hladiny moravských řek půjdou nahoru v druhé polovině týdne, kdy se očekává oteplení provázené táním sněhu.

U Tišnova se o víkendu vlivem tání vytvořila ve Svratce dvoukilometrová bariéra z ker. Na dvou místech vystoupila z břehů a rozlila se do polí. Řeka si na jednom místě dokonce sama vytvořila náhradní koryto. Ohrožovala domy a v Tišnově průmyslové areály. Bylo proto nutné stavět hráze.

Dnes se plánovaly tři odstřely. Od třetího ale odpoledne vodohospodáři upustili, protože by situaci již nezlepšil.

Zatímco o víkendu řešili vodohospodáři s hasiči problémy se zvýšenými vodními stavy a ledovými bariérami na mnoha místech Moravy, nyní platí jen druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost, na Svratce v Dalečíně na Žďársku a první stupeň, tedy bdělost, na řece Bečvě v Teplicích nad Bečvou.

Průtoky zvedne od středy tání sněhu na horách. Roztávající ledy se opět dají do pohybu. Zvýšené vodní stavy může pocítit zejména dolní část povodí Moravy a její přítok - řeka Dyje.

zdroj: ČTK