Hrozí růst nezaměstnanosti

Dluhy českých domácností nyní odpovídají zhruba 1,7 bilionu Kč, podle údajů České národní banky (ČNB). Nezaměstnanost sice stoupla v květnu zatím pouze na 3,6 %, ale odhady odborníků nasvědčují tomu, že další měsíce přinesou její nárůst.  Podle nedávného průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad mezi 650 tuzemskými firmami přibližně čtvrtina z nich již přistoupila k propouštění a pětina osekala zaměstnancům mzdy. V této situaci se lidé stále více obávají, že mohou přijít o práci a doposud stabilní výši příjmu a nebudou pak schopni své závazky splácet. Pojišťují tak více své klíčové úvěry jako například hypotéky.

Růst zadlužování domácností je dlouhodobým fenoménem. Lidé si nejčastěji půjčují na bydlení, které činí tři čtvrtiny všech úvěrů. Dlouhodobě roste zájem o pojištění úvěrů pro případ neschopnosti splácet. Nyní se situace navíc změnila v souvislosti se stavem trhu. Lidé se více obávají, že by mohli přijít o práci.

„Aktuální statistiky BNP Paribas Cardif Pojišťovny ukazují, že v posledních třech měsících, tedy od počátku korona krize, se zvýšilo procento pojišťovaných spotřebitelských úvěrů o 14 %, u hypoték pak vzrostl zájem o 22 %. Růst zájmu o pojištění schopnosti splácet sledujeme dlouhodobě a v současné situaci je tento zájem ještě zvýšen obavou ze ztráty zaměstnání a příjmu,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Hlavní důvody růstu zájmu o pojištění úvěrů jsou, že stále větší část populace si začíná uvědomovat, že nemá dostatek finančních rezerv na pokrytí pravidelných výdajů a na splátky úvěrů při výpadku příjmu a nyní se začíná více obávat o ztrátu svého zaměstnání. O situaci, ze které si velká část populace ještě před třemi měsíci velkou hlavu nedělala.  Podle průzkumu BNP Paribas Cardif Pojišťovny až 70 % Čechů nepokryje své výdaje a závazky déle než 3 měsíce, pokud přijdou o svůj pravidelný příjem.