Ibizský podengo z Česka je šampionem hanácké výstavy

Ibizský podengo z Česka se stal šampionem Hanácké národní výstavy psů, která včera skončila v Brně. Vyhrál v konkurenci 3170 psů a 285 plemen z několika zemí. ČTK to řekl předseda Českomoravské kynologické unie Lubomír Široký. Výstava je první z pěti národních výstav, které se v ČR ročně konají. V Brně se uskutečnila výjimečně kvůli opravám olomouckého výstaviště Flora.

Podle odhadů Širokého se na akci přišlo podívat několik tisíc návštěvníků. "Možná byla návštěva i vyšší než v Olomouci. Přece jen Brno je větší město a výstavní prostory byly také reprezentativní," uvedl Široký. O přízeň poroty na dvoudenní akci soutěžila v sobotu lovecká a pastevecká plemena a dnes společenská plemena. Největší zastoupení mezi psími rasami měl rhodézský ritgeback, používaný v Africe k loveckým účelů. Na výstavě jich bylo přesně 100.

Oproti tomu ibizský podengo je plemeno, které pochází z Baleárských ostrovů. Tito psi byli na ostrovy pravděpodobně dovezeni Féničany, Kartaginci nebo možná i Římany. Tento pes je zástupcem takzvaných primitivních plemen, tedy nejstarších vůbec.

Představit své čtyřnohé miláčky přijeli do Brna nejen chovatelé z tuzemska a Polska, ale i Rakouska, Německa, Slovenska, Ukrajiny, Ruska a Norska. Porota každý den vyhlašovala nejkrásnějšího psa dne a dnes byl vyhodnocen i nejhezčí pes celé výstavy.

Zvířata byla posuzována podle standardů daného plemene, hodnotil se jejich vzhled, ale třeba i mechanika pohybu. Pes musí například zvládnout "výstavní" postoj a také musí umět ukázat zuby. Chovatelé své psy na výstavu starostlivě připravují, náročnou péči vyžadují zejména dlouhosrstá plemena.

V ČR se každoročně koná pět národních výstav psů, ta hanácká je první v pořadí. Loni porotu nejvíce zaujal pekingský palácový psík z Polska. Další národní výstavy se konají v Ostravě, Klatovech, Mladé Boleslavi a znovu v Brně.

zdroj: ČTK