iDnes: Student Agency začala jezdit vnitrostátní linku v Německu

Společnost Student Agency získala jako první autobusový dopravce z České republiky kontrakt pro vnitrostátní dopravu v Německu. Brněnská firma začala jezdit svými autobusy pro Deutsche Bahn na lince mezi Norimberkem a Mannheimem. Napsal to dnes server iDnes.cz. 

"Máme v Německu nyní pět autobusů, od května jich bude osm," řekla serveru šéfka autobusové dopravy Student Agency Ivana Kašická. Spoje jezdí v rámci linky Praha - Norimberk - Mannheim. Na rozdíl od klasických žlutých autobusů jezdí autobusy Student Agency na linkách Deutsche Bahn v bílé barvě s logem dopravce. 
    
Dálkové autobusy po celém Německu bez omezení povolila německá vláda teprve minulý rok. Do té doby jezdily dálkové spoje jen mezi některými městy. Deutsche Bahn nasazují autobusy tam, kde je jízda po železnici pomalejší. Vzhledem k síti vysokorychlostních tratí v Německu však takových úseků příliš není, spojení Norimberk - Mannheim je jedním z nich, píše server. 
    
Autobusy Student Agency jezdí v Německu plně na objednávku Deutsche Bahn, které nesou i riziko tržeb. Dosud jsou v posádkách i stevardky, jako je to běžné na jiných linkách brněnského dopravce, v květnu však zmizí. Autobusy jsou vybavené vlastní obrazovkou v každé sedačce. "Jsou tam úpravy podle požadavků DB, například méně sedaček nebo jiný kávovar," dodala Kašická. 
    
Student Agency provozuje zhruba 150 autobusů. Společnost loni přepravila na vnitrostátních a mezinárodních linkách pět milionů cestujících, což bylo o devět procent více než v roce 2011. Přes 80 procent lidí cestuje na vnitrostátních spojích. Letos se opět očekává růst vzhledem k otevření nových linek. 
    
Tržby za jízdenky podle iDnesu loni poprvé přesáhly miliardu korun. 
 
zdroj: ČTK