Inspektoři našli další potraviny s prošlým nebo změněným datem spotřeby

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) našli při běžných kontrolách na několika prodejnách různých řetězců další výrobky s nesprávně označeným datem spotřeby. Některé byly i prošlé, informoval ČTK mluvčí SZPI Michal Spáčil.

"Původní data použitelnosti zjistila SZPI kontrolou dokumentace, původních balení a etiket," popsal průběh kontrol Spáčil. "Vzhledem k těmto i předcházejícím zjištěním o manipulaci s datem použitelnosti nebo dobou minimální trvanlivosti u některých prodejců věnuje SZPI zvýšenou pozornost kontrolám zboží, které je krájeno nebo děleno přímo v prodejnách," dodal.

Špatně označené nebo prošlé výrobky našli kontroloři na prodejnách společností Ahold, Tesco a Billa v Jablonci nad Nisou, Tachově, Držovicích a Veselí nad Moravou. Týkaly se sýrů, šunek, salámu a salátu. SZPI v minulém týdnu objevila prošlé sýry a masné výrobky na prodejnách Ahold a Kaufland v Praze a v Blansku. Prošlé sýry prodávané na prodejně v Praze byly dokonce plesnivé. V Blansku inspektoři tento týden zakázali prodávat 25 kg klamavě označených sýrů.

Podle Spáčila jde o nekalé obchodní praktiky prodejců, které jsou zakázány zákonem o ochraně spotřebitelů. Se všemi prodejci bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

zdroj: ČTK