Jaderná elektrárna Dukovany by se měla dál rozvíjet

Jaderná elektrárna v Dukovanech na Třebíčsku by se podle jihomoravských zastupitelů měla dál rozvíjet. Vyjádřili podporu jejímu rozšíření a zároveň nesouhlas s tím, aby se její výrobní kapacita v budoucnosti kvůli odstavování dnešních reaktorů snižovala. Elektrárna na sebe váže zaměstnanost v celém regionu, řekl dnes hejtman Michal Hašek (ČSSD). Zastupitelé vyjádřili podporu v memorandu, které už dřív přijali i jejich kolegové na Vysočině. Třetím partnerem je společnost ČEZ.

V memorandu se zmiňuje i horkovod, který má podle některých plánů propojit v budoucnu Dukovany s Brnem a zásobovat krajské město teplem. Podle dokumentu s tím však nejdřív musí souhlasit Brno. Z brněnské radnice už dřív zazněla poptávka po studii, která by vyčíslila dopad stavby horkovodu na ceny tepla v Brně. Pokud by pro město nebyla výhodná, je investice zbytečná, uvedla například zastupitelka Jana Drápalová (SZ).

Hejtman zdůraznil, že přijaté memorandum neříká nic o tom, jestli se elektrárna bude dál rozšiřovat nebo nebude. Zástupci kraje však trvají na zachování provozu. "Za sebe říkám, že jadernou energii nelze v českých podmínkách opustit a hledat alternativu, která by ji nahradila," řekl hejtman.

Memorandum mluví také o tom, že před případnými dalšími investicemi v Dukovanech je třeba rekonstruovat trasy, kudy by se tam při stavbě dopravoval materiál, a udělat opatření pro snížení hlučnosti, prašnosti a dalších negativních vlivů. Klíčová je podle dokumentu bezpečnost a včasné informování o případných závadách.

Dokument se také skepticky vyjadřuje k možnosti budování větrných elektráren. Na jihu Moravy ani na Vysočině podle memoranda "nepatří energie z větrných elektráren mezi preferované obnovitelné zdroje".

Jaderná elektrárna Dukovany má nyní čtyři bloky, jejich výkon se postupně zvyšuje ze zhruba 460 megawattů (MW) na 500 MW, ale s modernizací jsou spojeny delší odstávky. Loni zvýšila výrobu elektřiny o 1,3 procenta na 14,369 terawatthodiny (TWh), což byl druhý nejlepší výkon v její téměř sedmadvacetileté historii. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) nedávno uvedl, že jeho úřad při práci na energetické koncepci státu zvažuje v Dukovanech stavbu jednoho dalšího bloku.

zdroj: ČTK