Jihomoravským lídrem ODS nejspíš bude exministr školství Fiala

Lídrem jihomoravské ODS ve sněmovních volbách bude exministr školství, nestraník Petr Fiala. Dnes jej navrhlo sdružení ODS Brno-střed a podpořila jej brněnská i krajská organizace ODS. ČTK to řekl místopředseda jihomoravského regionálního sdružení Libor Šťástka. Fiala nabídku přijme. Do složení kandidátky by teoreticky ještě mohlo promluvit celostátní grémium strany.

"Politiku nezlepšíme, nebudeme-li aktivní. Proto jsem se rozhodl přijmout výzvu a kandidovat jako nestraník za ODS do Poslanecké sněmovny," uvedl Fiala na sociální síti Twitter. Podle Fialova tiskového prohlášení je potřeba vrátit do české politiky ideje a hodnoty, rozvíjet principy pravicové politiky a vyvažovat moc levice.
 
ODS podle něj prochází těžkou situací, ale stále je politickou silou, která nejdůsledněji reprezentuje konzervativní a liberální politické myšlení, rozumně přistupuje k evropské integraci a zastává představu společnosti založené na svobodě a odpovědnosti.
 
Fiala měl prý i v minulosti mnoho různých nabídek ke vstupu do politiky, kývnul až ODS, s níž spolupracoval od 90. let. "Samozřejmě by bylo lehčí kandidovat za úspěšnou stranu nebo stranu, která nemá problémy, ale pokládám za důležité držet se svého přesvědčení bez ohledu na jeho momentální výhodnost," uvedl Fiala. "Myslím, že právě takové osobnosti nejen ODS, ale i celá česká pravice potřebuje," řekl k Fialově kandidatuře Šťástka.
 
Pokud Fiala skutečně bude lídrem ODS, pravděpodobně se ve volbách střetne s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Ten je krajskou jedničkou a oficiálním kandidátem sociálních demokratů na premiéra. Za ČSSD budou usilovat o hlasy jihomoravských voličů zřejmě také hejtman Michal Hašek, který při posledních volbách Sobotku díky preferenčním hlasům přeskočil, a předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc.
 
Fiala je uznávaný politolog, který po dvě období vedl brněnskou Masarykovu univerzitu. Ve vládě Petra Nečase zastával jako nestraník nominovaný ODS post ministra školství. Ve volbách by se mohl střetnout také se svým předchůdcem na postu rektora Jiřím Zlatuškou, o kterém se hovoří jako o kandidátovi hnutí ANO.
 
O dalším pořadí na kandidátce ODS se podle Šťástky zatím příliš nehovoří. Nejprve je prý nutné určit silného lídra, který by pak mohl určitým způsobem promlouvat i do pořadí na dalších místech. Brno-střed patří k vůbec nejsilnějším organizacím ODS, proto je podle Šťástky významné, že nominace vzešla právě odtud.
 
zdroj: ČTK