Jihomoravští záchranáři zaznamenali rekordních 291 výjezdů

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje zaznamenala v neděli 291 výjezdů, o polovinu více než v normálních dnech. Byl to největší počet od začátku prázdnin, řekla dnes ČTK mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. Obvykle vyjíždějí záchranáři zhruba ke 180 až 200 případům denně. 

Zuchová už na počátku prodlouženého víkendu upozorňovala na to, že záchranáři mají od začátku prázdnin denně o třetinu výjezdů více než obvykle. Vyjížděli denně ke zhruba 270 případům. V neděli se kvůli velkému horku počet ještě zvýšil na 291. "Skladba výjezdů zůstává obdobná jako v předchozích dnech. Řešíme větší počet dopravních nehod a také komplikace zdravotního stavu u chronicky nemocných lidí," uvedla Zuchová. 
    
Právě těmto lidem podle Zuchové horké počasí nesvědčí. "Je pro ně velkou zátěží a při nedodržování režimu vyvolává akutní zhoršení zdravotního stavu," upozornila Zuchová. Komplikace mohou při nedodržení režimu postihnout i mladé lidi. "Je potřeba pořádně pít, nevystavovat se přímému slunci a vyhnout se fyzicky náročným aktivitám," zdůraznila mluvčí. 
    
Kromě toho záchranáři ošetřují typické letní úrazy spojené s koupáním. "Jeden muž se zranil na Brněnské přehradě a druhý v Únavově. Po skoku do neznámé vody měli obtíže s bolestí zad a hybností a měli jsme velké podezření na vážné poranění páteře," uvedla Zuchová. Podle ní záchranáři každý rok varují před nebezpečnými skoky do vody. "Letošní rok ale opět začíná potvrzovat smutnou statistiku," poznamenala mluvčí. 
    
Dále záchranáři zasahují u sportovních úrazů, u pádů z výšky, například ze stromů nebo ze střechy, ale také u pacientů pobodaných hmyzem. "Léto s sebou přináší spoustu alergických reakcí. Už jsme zasahovali u případů, kdy byla alergická reakce natolik těžká, že se postiženému stala osudnou," dodala Zuchová. 
 
zdroj: ČTK