Každodenní dobrodružství v brněnském MESSENGERU

Sídlo kurýrní společnosti MESSENGER je v Brně ukryté ve skladovém areálu nedaleko Modřic. V malé kanceláři se skladem pro zásilky mají frmol už před sedmou hodinou ráno. V noci sem přijela dodávka se zásilkami z celé České republiky. Dnes je budou messengeři doručovat po Brně a okolí.

Vedoucí pobočky Katka tady musí být ještě před příjezdem prvního kurýra. Zásilky z noční dodávky rozdělí na optimální okruhy. "Kurýři se na jednotlivých trasách střídají. Jeden týden jezdí třeba okolí Znojma, další pak po centru Brna. Potřebuji, aby se na cestě soustředili. Práce tady opravdu není žádný stereotyp," vysvětluje. 
 
Zásilku jsem doručoval ve čtyři ráno
 
Někdy však kurýři na dispečink ráno dorazí ještě před ní. "Nedávno jsem do jedné firmy doručoval zásilku ve čtyři ráno. Než abych se vracel domů, raději jsem počkal tady," říká kurýr Lukáš. U brněnského MESSENGERA pracuje už třináct let. Kdysi Brno brázdil na kole se žlutým batohem na zádech, dnes už doručuje zásilky v pohodlném autě. "Malých zásilek je už méně než před lety. Teď vozíme spíše balíčky z různých e-shopů nebo vína. A to by se mi všechno do batohu nevešlo," doplňuje messenger. Po České republice má MESSENGER celkem 10 poboček. Vinaři si firmu oblíbili, protože jako jedna z mála disponuje ruční překládkou. Nemusí víno balit do speciálních obalů, jak to požadují velké balíkové společnosti.
 
Po osmé hodině už na dispečinku žádného z kurýrů nenajdete. Všichni jsou na své trase. Ti, kteří mají dnes na starosti centrum Brna, netrpělivě očekávají první neplánované objednávky od zákazníků. A netrvá to dlouho. Volají z květinářství, potřebují doručit květinu do Kohoutovic. Kurýr zásilku musí doručit do hodiny. Další objednávka je z lékárny. Messenger má u předání za léky zaplatit peníze. "Využívají nás hodně firmy, posílají například výběrové řízení. Pošta je pro ně nespolehlivá. Občas ale zavolá někdo, že jen potřebuje vyzvednout nákup," říká vedoucí brněnské pobočky.
 
Jako Zdeněk Svěrák ve Vratných lahvích
 
Objednat kurýra si můžete také soukromě – bez registrace a s platbou v hotovosti kurýrovi. 
"Registrace však k ničemu nezavazuje, naopak firmy mohou získat spoustu výhod. Nabízíme platbu fakturou, akční nabídky, pravidelnou přepravu a další," upřesňuje Katka. Průměrná cena za doručení do 120 minut po Brně je okolo 150 Kč. 
 
Aktuálně po Brně jezdí jen jeden cyklista. Stejně jako Zdeněk Svěrák ve Vratných lahvích s dispečinkem komunikuje většinou přes vysílačku. Bez mobilů by to ale nešlo. Každý kurýr má ve speciální mobilní aplikaci seznam aktuálních zásilek, které má doručit. 
 
Katka se nezastaví. Přijímá objednávky, poskytuje potřebný servis kurýrům nejen v Brně, ale i kurýrům na Olomoucku, Ostravsku a Vysočině. "Vedócí, vezu tu smlouvu do Vyškova. Nemůžu se tu dozvonit a neberou mi telefon, přepiš tam časy, zkusím to zítra," volá jeden z messengerů. Dále volá zákazník, chtěl by ke své zásilce přiobjednat dobírku. 
 
Skvělá parta
 
O kurýrních společnostech se obecně traduje, že tam nikdo z řidičů moc dlouho nevydrží a že takové firmy zaměstnávají hlavně studenty - brigádníky. V MESSENGERU je to však právě naopak. "Brigádníky využíváme především na Vánoce, nebo když čekáme nárazový nárůst objednávek. Většina kurýrů tady ale pracuje nastálo už několik let," říká Katka.
 
Parta messengerů se včetně vedoucí Katky a telefonistky Mirky občas potkává také po práci. Panuje zde příjemná přátelská atmosféra a stejně jako všude jinde se kurýři ani telefonistky neobejdou bez přezdívek. "René s Fiesťákem byli v dubnu na cyklojízdě centrem Brna. Mezi tím houfem cyklistů ve žlutočerných dresech a s batohy na zádech pěkně vyčnívali. My ostatní jsme si na sebe taky vzali firemní oblečení a šli jsme jim fandit. Bylo to super," popisuje Katka jednu z nedávných akcí.
 
Messengery zkrátka nic nezastaví...
 
Zajímá Vás konkrétní cena za zásilku? Chcete se u MESSENGERA zaregistrovat? Máte speciální přání? Kontaktujte brněnský dispečink na telefonu 549 241 900 nebo e-mailem na brno@messenger.cz.