Kvůli potížím registru by měl ministr skončit, řekl hejtman Hašek

Místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek se domnívá, že ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) by měl ještě dnes kvůli přetrvávajícím potížím s novým registrem vozidel rezignovat nebo být premiérem Petrem Nečasem (ODS) odvolán. Hašek to dnes řekl novinářům. Uvedl, že potíže s registrem vozidel již připomínají nekonečnou brazilskou telenovelu. Dobeš sám odstoupit nehodlá, potíže prý nemá registr, ale jednotlivá pracoviště, řekl ČTK.

Registr vozidel, jehož provoz tři týdny provázely problémy, dnes ráno přes hodinu nefungoval v Pardubicích a krátký výpadek postihl i Ostravu. "Od rána jsem tu situaci sledoval... Myslím, že by pan ministr měl přestat strkat hlavu do písku a tvrdit, že je (registr vozidel) bez potíží," uvedl Hašek. Podle něj je evidentní, že ze současného stavu jsou lidé nahněvaní.

"Centrální registr v průběhu dnešního dne běží," řekl ČTK Dobeš. Systémy spravované ministerstvem dopravy i policejní databáze hledaných vozidel a evidenčních čísel, které v minulosti nefungovaly, v současnosti funkční jsou. Ranní výpadek v Pardubicích je podle ministra jen lokální problém, který se navíc podařilo vyřešit. Podobné to bylo i s několikaminutovými potížemi v Ostravě a v Praze.
 
Poukazováním na dnešní výpadky, za které centrální registr a ministerstvo dopravy nemohlo, je podle ministra pouze hledáním dílčích much. Dobeš by prý odstoupil tehdy, pokud by za dlouhodobý výpadek prokazatelně mohl systém registru vozidel.
 
Na ostatních pracovištích byl funkční, někde ale úředníci poukazovali na jeho nízkou rychlost.
 
Na funkčnosti registru závisí Dobešovo setrvání ve funkci. Minulý týden mu kvůli potížím systému dal ultimátum premiér Petr Nečas (ODS), který v případě kolapsu registru očekává Dobešovu rezignaci. Registr vozidel se s problémy potýká od svého spuštění 9. července.
 
zdroj: ČTK