Kvůli stavbě areálu justice stíhá policie předsedu soudu v Brně

Policie obvinila v těchto dnech předsedu Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka kvůli výstavbě nového brněnského justičního areálu. ČTK to řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Z jakého konkrétního trestného činu je Pořízek obviněn, neuvedla. Pořízek považuje obvinění podle ní za absurdní. Informoval již o něm ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Projektu výstavby justičního areálu, jenž přišel na dvě miliardy korun, se vytýká velké předražení.

Pořízkovou kauzou se zabývá Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Předseda soudu k věci řekl, že jeho obvinění je "šité horkou jehlou", uvedla Sedláčková. V minulosti opakovaně vinu v souvislosti s projektem nového justičního areálu popřel.

Ministr Blažek může nyní Pořízka dočasně zbavit výkonu funkce předsedy soudu, a to až do uzavření celé trestní kauzy.
 
Justiční areál zahrnuje budovu, v níž sídlí Městský soud Brno a Okresní soud Brno-venkov. Jeho součástí je také druhý objekt, v němž působí brněnské městské státní zastupitelství společně se státním zastupitelstvím pro okres Brno-venkov.
 
V roce 2005 se předpokládalo, že stavba komplexu přijde na 805 milionů korun, po přesném vyčíslení nákladů cena vzrostla na 1,674 miliardy korun. Tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti. Celkové náklady byly ale 1,938 miliardy korun. Tato částka zahrnuje stavbu budov i s jejich vybavením.
 
Pořízek v minulosti upozorňoval na to, že změna nákladů v projektu je komentována špatně. Podle něj sice vzrostly z původních 800 milionů na téměř dvě miliardy, ale při stanovení prvotní částky nebyly známy všechny údaje z dokumentace, například napojení na dopravní infrastrukturu či na sítě.
 
V původním zadávacím řízení se také nepočítalo s tím, že se do nového areálu přestěhuje Okresní státní zastupitelství Brno-venkov. Pořízek je nyní stíhán podle dostupných informací pro pochybení spojená se stavbou budovy pro státní zástupce.
 
Finanční ředitelství Brno před časem rozhodlo, že v celém projektu nastalo pochybení, a Krajskému soudu Brno udělilo pokutu. Zjistilo sice pochybení, ale administrativní. Krajský soud by za ně měl vrátit do státního rozpočtu dvě miliardy korun, tedy v podstatě celou částku, která byla v projektu justičního areálu proinvestována. Komplex ale už stojí a slouží svým účelům.
 
zdroj: ČTK