Lidé nejsou ze zákona povinni přebírat sKarty, říká ombudsman

Lidé pobírající dávky nejsou podle ombudsmana Pavla Varvařovského povinni převzít k jejich vyplácení sociální kartu. Dokud ji nepřevezmou, stát jim musí vyplácet dávky dosavadním způsobem, tedy převodem na účet nebo složenkou. Veřejný ochránce práv tak reagoval na vyjádření nové ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09), která v pondělí uvedla, že dobrovolnost zákon nyní v podstatě nepřipouští.

"Pokud se rozhodneme, že budeme chtít mít systém dobrovolný, bude to znamenat, že celý systém sociálních karet může být ohrožen," řekla v rozhovoru Müllerová. Podle ombudsmana ale není povinnost převzít takzvanou sKartu stanovena žádným zákonem. "Rovněž není zákonem stanovena ani sankce zastavení výplaty dávky pro případ, že klient sKartu nepřevezme," uvedl Varvařovský.

Podle dnešního vyjádření veřejného ochránce práv by měl stát lidem, kteří odmítnou karty převzít, vyplácet dávky dosavadním způsobem. Müllerová argumentovala smlouvou, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí uzavřelo s Českou spořitelnou. "V podstatě bylo dohodnuto s ministerstvem práce a sociálních věcí, že postupně bude celý systém nepojistných dávek vyplácen prostřednictvím České spořitelny," uvedla v v Českém rozhlase ministryně. O případné změně smlouvy se zástupci spořitelny prý ještě nejednala.
 
Smlouva však podle ombudsmana nemá vliv na příjemce dávek. "Vzniká tím jakýsi spletenec soukromého a veřejného práva, v němž se občan obtížně orientuje a není s to rozeznat, jaké povinnosti mu stanoví stát a jaká práva a povinnosti mu vyplývají ze smluvního vztahu s Českou spořitelnou," popsal problém Varvařovský. Podle něj není možné, aby stát výplatu dávky svévolně zastavil z důvodu odmítnutí sKarty.
 
zdroj: ČTK