Měsíce potrvá vyšetřování příčin požáru lesa u Bzence

Vyšetřování příčin požáru lesa u Bzence na Hodonínsku, při němž vznikla podniku Lesy ČR škoda asi 27 milionů korun, potrvá několik měsíců a bude poměrně obtížné. ČTK to dnes řekl vyšetřovatel hasičů Stanislav Klásek. Zásah hasičů u Bzence zcela skončí ve čtvrtek v 10:00, tedy po čtrnácti dnech od chvíle, kdy byl požár ohlášen.

Mluvčí hasičů Jaroslav Haid ČTK řekl, že hlavní hasičský zásah u Bzence byl zrušen 30. května. Od té doby působila v lesích malá skupinka záchranářů, která hledala s termokamerami doutnající kořeny a prolévala je vodou. Od počátku tohoto týdne v oblasti pršelo. Proto zásah ve čtvrtek skončí zcela.

Klásek připomněl, že u velkých požárů mají hasiči na pátrání po příčině ze zákona dva měsíce. Mohou si ale tuto lhůtu prodloužit, což se stane i v tomto případě. Lesní požár u Bzence byl největším neštěstím svého druhu v zemi za posledních 15 let.
 
"O příčinách nelze vůbec spekulovat. Přestože vyšetřování začalo v podstatě již v době, kdy nebyl požár uhašen, je před námi ještě příliš mnoho práce," uvedl vyšetřovatel.
 
Neuvedl nic k úvahám, že požár mohl být založen úmyslně, popřípadě že vzplál kvůli střelbě na střelnici, která se v této vyprahlé lokalitě, přezdívané Moravská Sahara, nachází.
 
Podle něj je nutné vyslechnout ještě velké množství svědků, na čemž pracuje policie. Čeká se na výsledky laboratorních testů. Dělaly se na vzorcích odebrané půdy z ohnisek požáru.
 
Požár zachvátil 165 hektarů lesa. Do akce muselo být vysláno 1500 hasičů z 204 jednotek, tři vrtulníky a tři hasičská letadla.
 
Požár vzplál před 13 dny. Oheň zachvátil 165 hektarů lesa. Do akce muselo být vysláno 1500 hasičů z 204 jednotek, tři vrtulníky a tři hasičská letadla.
 
zdroj: ČTK