Muži, který nepřišel do práce kvůli kalamitě, potvrdil NS výpověď

Nejvyšší soud (NS) po deseti letech definitivně potvrdil platnost okamžité výpovědi pro muže, který tři dny nedorazil do práce kvůli údajné sněhové kalamitě. Justice se přiklonila na stranu zaměstnavatele, zjistila ČTK z rozsudku v databázi Nejvyššího soudu. V tomto konkrétním případě prý brněnská firma rozvázala pracovní poměr oprávněně. Kdyby muž opravdu chtěl, do práce by se podle soudců dostal.

Nejvyšší soud se totožným případem zabýval již v roce 2009, kdy se naopak postavil na stranu zaměstnance. Při novém projednávání kauzy ale Krajský soud v Brně mužovu žalobu znovu zamítl. Důvodem bylo například to, že "svoji nepřítomnost v práci nijak neomluvil, a to přesto, že měl doma k dispozici pevnou telefonní linku".

Případ se začal odvíjet v lednu 2002. Muž dojížděl do Brna z Vysočiny a nedlouho předtím přišel o služební auto. Chtěl proto do práce vyrazit autobusem, který ale kvůli sněhové kalamitě nepřijel. Silnice prý nebyly vůbec prohrnuté. Do práce muž nedorazil ani v následujících dvou dnech. Když se konečně vrátil, zaměstnavatel s ním rozvázal pracovní poměr.
 
V soudním sporu vyšlo najevo, že v první den údajné kalamity sice autobus opravdu nejel, ale druhý den měl jen asi třicetiminutové zpoždění. Třetí den pak linka podle záznamů dopravce fungovala normálně. Krajský soud v Brně zohlednil také to, že zvolenou linkou by se muž ani za normálních okolností nemohl dostat do práce včas. Musel by vyjet dřívějším spojem. Krajský soud též vyslovil podezření, že část předložených potvrzení o zpoždění je zfalšovaná.
 
Nejvyšší soud už napodruhé nenašel důvod k zásahu. Verdikt padl v srpnu bez veřejného jednání a včera na něj upozornil online deník Aktuálně.cz. Muž má nyní už jen spíše teoretickou možnost podat ústavní stížnost.
 
zdroj: ČTK