Mužům obžalovaným z vraždy Tofla nově hrozí výjimečné tresty

Státní zástupkyně Vladimíra Novotná zvažuje, že dvěma obžalovaným v kauze vraždy bývalého brněnského policisty Michala Tofla navrhne výrazně přísnější tresty, než měli dosud. Krajský soud v Brně, u něhož se proces koná, dnes upozornila, že by mohlo jít o výjimečné tresty. Obžalovaným Tomáši Trkanovi a Radku Sobotkovi tak nyní hrozí nad 20 let vězení nebo doživotí. Jednání bylo odročeno na 1. září.

Tofl vedl podle spisu gang, který na jihu Moravy vydíral podnikatele. Z vyšetřování vyplývá, že se kvůli penězům dostal do sporu s podnikatelem Petrem Pavlem Bezděkovským, který jej údajně nechal v červnu 2010 v Brně zavraždit. Bezděkovský byl zatčen s Trkanem i Sobotkou, ale ve vazbě se oběsil.
 
Trkan a Sobotka dostali později za vraždu Tofla u brněnského krajského soudu po 19 letech vězení. Vrchní soud v Olomouci ale verdikt zrušil a vrátil spis brněnskému soudu k opětovnému projednání a vynesení nového rozsudku.
 
Žalobce je povinen soudu oznámit, pokud zvažuje přísnější kvalifikaci projednávaného skutku. Obžalovaný pak může požádat soud o odročení jednání, aby se na pokračování procesu mohl lépe připravit. Dnes se to stalo i v případu Toflovy vraždy.
 
"Požádali jsme o odročení, abychom zvážili další postup. Nic nesvědčí o tom, že by byl můj klient na místě činu," řekl dnes novinářům Trkanův obhájce Roman Šteffel.
 
Původně byla dvojice odsouzena za nedovolené ozbrojování a také vraždu ve druhém odstavci. Nyní žalobkyně zvažuje změnu kvalifikace, a to u vraždy na třetí, nejpřísnější odstavec.
 
Tofl zemřel v červnu 2010 před svým rodinným domem v Brně. Vrah jej zastřelil samopalem, když se vracel v noci autem domů. V kauze začal podrobněji vypovídat Sobotka. Tvrdí, že Tofla zastřelil Trkan, který zase svaluje vinu na Sobotku.
 
Po Toflově vraždě začali kriminalisté odkrývat případy spojené s vydíráním jihomoravských podnikatelů. Toflův gang si nejprve vymyslel obvinění podnikatelů z podvodů a pak jim nabídl, že trestní řízení nechají jeho členové zastavit, pokud za to obvinění podnikatelé zaplatí. Krajský soud v Brně za to letos v únoru poslal 11 lidí na tři až devět let do vězení.
 
zdroj: ČTK