Na jihu Moravy bude v následujících dnech vrcholit výskyt komárů

Na jihu Moravy, zejména v dolním Podyjí, bude v následujících dnech hodně komárů. Podle Oldřicha Šebesty z Krajské hygienické stanice v Brně se komáři nyní líhnou. V některých místech lesníci larvy zlikvidovali postřikem, někde to ale kvůli nepřístupnému terénu nebo ochraně krajiny nebylo možné. Hodně larev je v rezervaci Křivé jezero a v oboře Soutok u Břeclavi. Při návštěvě lužních lesů je proto podle hygienika potřeba použít repelent a nezdržovat se tam příliš dlouho.

V oboře Soutok byly rozsáhlé záplavy a terén je tam členitý. Velké množství komárů se podle Šebesty objeví zejména u hranic s Rakouskem. "Jde převážně o druh Ochlerotatus sticticus, který člověka napadá velmi agresivně, a to především ve dne. Není ale známo, že by u nás přenášel nějakou chorobu. Za několik dnů bude výskyt komárů kulminovat," uvedl Šebesta.
 
Se zvýšeným výskytem komárů je podle Šebesty třeba počítat v lužních lesích a v okolí zmíněných lokalit. "Je vhodné pobyt zkrátit jen na nezbytnou dobu a použít repelenty. Obyvatelům přilehlých obcí se doporučuje v případě potřeby použít prostorové repelenty," podotkl hygienik. Odlišný druh komárů podle něj bude v okolí rybníků u Lednice. "Začíná tam vrcholit výskyt druhu Culex modestus. Tento druh rovněž člověka napadá, z rákosu však vyletuje jen na krátkou vzdálenost a je významný spíše pro rybáře," dodal Šebesta.
 
Za letošní vysoký výskyt komárů na jihu Moravy může zřejmě počasí, střídání horka a dešťů napomáhá vývoji komářích larev. Přívalové deště také zaplavily některá líhniště, která zůstala v minulých letech suchá. Lesníci postřikem ošetřili největší líhniště v dolním Podyjí, v Lanžhotu a v Břeclavi použili i postřik na dospělé jedince.
 
zdroj: ČTK