Na jihu Moravy se připravuje kontrolní akce na chodce

Na jižní Moravě se v příštím týdnu uskuteční rozsáhlá bezpečnostní akce, v níž se policie zaměří na dodržování silničních pravidel chodci. Do ulic, hlavně na křižovatky, vyšle i strážce zákona v civilu. Protože nekázeň chodců je veliká, budou se udělovat pokuty až do výše 2000 korun, řekl dnes ČTK policejní mluvčí Pavel Šváb. K uspořádání akce přiměly policisty letošní nepříznivé statistiky nehod.

Na jihomoravských silnicích zemřelo letos už devět chodců. Ve srovnání se stejným obdobím loni je to o tři pěší více. Lehké zranění utrpělo 93 a těžké 28 chodců. Jejich celkové počty mírně vzrostly. Letos se stalo v regionu 138 nehod s účastí chodců. V meziročním srovnání je jich o trochu méně. "Čísla jasně ukazují, že se zhoršují následky nehod. Lidé přecházejí silnice mimo přechody, na červenou, někde dokonce přebíhají za provozu silně frekventované komunikace," uvedl Šváb. Policisté se setkali i s případy, kdy podnapilí lidé polehávají na silnicích.

Policie se proto rozhodla tvrdě zakročit. S hlídkami, které nemusejí být jen v uniformě, je nutné podle mluvčího počítat i na dálnicích nebo naopak na méně frekventovaných místech.
 
zdroj: ČTK