Na jihu Moravy zatím otrávených nepřibývá

Lidí otrávených metylalkoholem na jihu Moravy zatím nepřibývá. Jeden pacient stále leží ve velmi kritickém stavu v kyjovské nemocnici, jeho mozek je nenávratně poškozený. Druhý muž po otravě zemřel ve znojemské nemocnici. Policisté kontrolují vládou vydaný zákaz prodeje tvrdého alkoholu na stáncích, v terénu jsou také celníci, hygienici, inspektoři potravinářské inspekce nebo pracovníci živnostenského úřadu. Krajský úřad vydal seznam laboratoří, kde si lidé mohou nechat otestovat rizikové vzorky alkoholu.

Policisté celou noc ze středy na čtvrtek kontrolovali dodržování zákazu prodeje alkoholu. "Během včerejšího podvečera a noci na dnešek zkontrolovali na jižní Moravě celkem 406 vytipovaných provozoven, kontrol se zúčastnilo celkem 145 uniformovaných policistů. Prozatím nebylo zjištěno porušení zákazu prodeje alkoholu," informovala policejní mluvčí Petra Vedrová.

Živnostenský úřad v Brně se zaměřil na kontrolu kolků a administrativní doložení původu alkoholu. Podle tajemníka magistrátu Pavla Loutockého úřad zatím provedl 13 kontrol a nezjistil žádná pochybení. V kontrolách bude dál pokračovat.
 
Krajský úřad ve středu určil kyjovskou nemocnici jako informační centrum ohledně otrav metylalkoholem. Na lince 518 601 335 nebo na internetových stránkách www.nemkyj.cz se lidé dozví informace o příznacích otravy a rady, jak postupovat v případě podezření na otravu.
 
V kraji fungují čtyři laboratoře, které provádějí rozbory rizikového alkoholu, u kterého si lidé nejsou jistí. Na pracovištích ve Velkých Bílovicích, Hodoníně a na dvou místech v Brně si každý obyvatel Jihomoravského kraje může bezplatně nechat otestovat nápoje, které mají doma. V případě nálezu metylalkoholu pracovníci okamžitě upozorní policii.
 
zdroj: ČTK