Na jihu Moravy zlikvidovali kriminalisté gang výrobců pervitinu

Kriminalisté na jihu Moravy zlikvidovali v uplynulých dnech gang výrobců vysoce kvalitního pervitinu a pěstitelů konopí. V účasti v něm podezírají deset lidí, šest je již stíháno. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Iva Šebková. Ze tří hlavních organizátorů jsou dva z Blanenska a jeden ze Žďárska. Nyní jsou ve vazbě a hrozí jim až deset let vězení.

"Jde o největší případ výroby drog na Blanensku za uplynulých deset let a také jednu z největších kauz z této oblasti také na jižní Moravě," uvedla mluvčí. Kriminalisté byli pachatelům na stopě od letošního ledna. Nyní zjišťují od kdy gang drogy vyráběl a kolik na obchodu s nimi vydělal. Podle policistů byl velmi dobře organizovaný.

Hlavní podezřelé zadrželi kriminalisté v polovině září přímo při výrobě pervitinu. Při domovních prohlídkách nalezli dvě pervitinové laboratoře a sto gramů vyrobené drogy. Dále zajistili přes 60 rostlin konopí, pěstovaných za umělého osvětlení, a 1,5 kilogramu z něj vyrobené marihuany. Členové gangu byli ozbrojení.
 
Vyšetřování ukázalo, že pachatelé jezdili do polského města Kladsko nakupovat léky potřebné k výrobě pervitinu. Z nich pak na různých místech na Blanensku, ale také na Žďársku a Brněnsku vyráběli omamnou látku ve vysoké kvalitě. Podle policejních specialistů obsahoval asi 75 procent metamfetaminu. Najednou byli schopni vyrobit až 150 gramů pervitinu.
 
"K výrobě totiž používali tzv. destil. V tomto zařízení se vyrábí pervitin destilací, čímž se několikanásobně zvyšuje právě jeho kvalita," vysvětlila mluvčí.
 
Doplnila, že vyšetřování kauzy pokračuje a lze očekávat, že se obvinění ještě rozšíří.
 
zdroj: ČTK