Na jižní Moravě se začal prodávat burčák, litr stojí 100 korun

Na jižní Moravě se začal prodávat první burčák. Například v Brně stojí litr 100 korun. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) už začala s kontrolami prodejců, řekl ČTK její mluvčí Pavel Kopřiva. Burčák se smí prodávat od 1. srpna, inspekce už před tímto datem ale monitoruje, jestli někdo nařízení neporušuje.

Burčák je částečně zkvašená šťáva z hroznů vinné révy. Pod názvem burčák se může prodávat jen v případě, že hrozny pochází z území České republiky. Podle předsedy Svazu vinařů Tibora Nyitraye se prodejci už naučili burčák a částečně zkvašený hroznový mošt z ciziny na stáncích rozlišovat.
 
Nyitray ČTK potvrdil, že burčák na stáncích může pocházet z moravských vinic. "Už se začaly sbírat první odrůdy jako Irsai Oliver, Müller Thurgau nebo Muškát moravský. U některých cukernatost zaručuje, že se z hroznů dá udělat kvalitní burčák," řekl. Řada vinařů se sklizní hroznů ale čeká na pozdější datum.
 
Potravinářská inspekce kontroluje na stánku hygienu prodeje, odpovídající označení a průvodní dokumentaci. Také dbá na dodržení senzorických požadavků. V některých případech odebere vzorek, který podrobí laboratorní analýze. "Díky ní lze zjistit geografický a botanický původ suroviny a jakostní parametry, tedy jestli výrobce nepřimíchal do burčáku syntetická barviva či vodu," vysvětlil Kopřiva.
 
Při výběru míst ke kontrole inspekce postupuje podle zjištění z minulosti, aktuální situace v terénu a podle informací od ostatních orgánů státní správy nebo na podnět spotřebitelů.
 
Loni inspekce zkontrolovala 657 prodejců, v 78 případech odebrala vzorek, nevyhovujících jich bylo deset. "Dlouhodobě se počet nevyhovujících vzorků snižuje. Důvodem je tlak dozorových orgánů i informovanost spotřebitelů," uvedl Kopřiva.
 
Kolik vinařů vyrábí burčák, nelze podle Nyitraye zjistit. "Někteří si ale na něj zvykli, přece jen jsou to pro vinaře rychlé peníze a méně práce než s vínem," uvedl. Také cena ze stánku v centru Brna tomu nasvědčuje. Burčák stojí zhruba dvojnásobek než některé sudové víno ve vinotékách. Prodejce dnes k burčáku ve stánku v České ulici uváděl, že pochází z Velkých Pavlovic na Břeclavsku. Jméno konkrétního výrobce ale prodavačka neznala.
 
zdroj: ČTK