Nejvyšší soud potvrdil lékařce 6,5 roku za podvod s recepty

Nejvyšší soud (NS) definitivně potvrdil pražské lékařce Daně Řežábové trest 6,5 roku vězení za rozsáhlý podvod s recepty. Podle pravomocného rozsudku zneužila osobní údaje asi 500 pacientů, vystavila na jejich jména recepty a sama v lékárnách vyzvedávala léky. Zdravotním pojišťovnám způsobila škodu téměř 13 milionů korun. ČTK to dnes zjistila ze soudní databáze.

Procesu s lékařkou předcházelo několikaleté policejní vyšetřování se stovkami vyslechnutých svědků. Řežábová přesto považovala dokazování za nedostatečné, což znovu zopakovala v dovolání k NS. Soudy si podle ní měly vyžádat všechny chorobopisy a zabývat se konkrétně každým z téměř 500 dílčích případů.
 
Podle NS se však justice s případem vypořádala dobře, důkazů shromáždila dostatek. Městský soud v Praze sice výslovně nevysvětlil, proč nevyhověl návrhu na doplnění důkazů, vyplynulo to však z kontextu. "Je zjevné, že soud dospěl k závěru, že vyžádání všech chorobopisů by byl úkon v posuzované trestní věci nadbytečný, a to zejména vzhledem k rozsáhlosti provedeného dokazování, s čímž se NS ztotožňuje," stojí v usnesení. NS rozhodl v květnu, dnes výsledek zveřejnil.
 
Trestné činnosti se lékařka podle rozsudku dopouštěla v letech 2004 až 2006 jako zaměstnankyně jedné z menších pražských nemocnic. Nikdy se nepodařilo zjistit, co s mnoha baleními léků dělala.
 
Léky se nedaly využít pro výrobu drog ani dále prodat. Policie zvažovala například možnost, že skončily v zahraničí. Řežábová tvrdila, že léky brala do své ordinace, aby si je pacienti nemuseli sami vyzvedávat.
 
zdroj: ČTK