NS zrušil podmínky rodičům, jejichž dítě vypadlo z okna

Nejvyšší soud (NS) zrušil podmíněné tresty uložené rodičům, jejichž dítě nešťastnou náhodou vypadlo z okna ve čtvrtém patře a těžce se zranilo. Batoleti se podařilo rozpohybovat postýlku a otevřít okno, a to i přesto, že rodiče předtím provedli několik bezpečnostních opatření.

Jde o tak neočekávanou a ojedinělou situaci, že je vyloučena odpovědnost konkrétních osob za následek události, rozhodl před časem NS bez veřejného jednání a usnesení zpřístupnil na svém webu.
 
Pražské soudy matce uložily za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti osm měsíců vězení s podmíněným odkladem na 16 měsíců. Výši otcova trestu NS přesně nezmiňuje. Nyní musí případ znovu řešit Obvodní soud pro Prahu 4. Nové jednání podle systému InfoSoud nařídil na 20. ledna. Váže jej právní názor NS. Proto je pravděpodobné, že oba rodiče zprostí obžaloby.
 
"Obvinění učinili pro zajištění života a zdraví svého syna vše, co po nich lze rozumně požadovat vzhledem k běžným standardům v českých domácnostech a co vzhledem ke svým osobním zkušenostem, věku a schopnostem syna považovali za potřebné," zdůraznil NS v usnesení.
 
Neštěstí se stalo v dubnu 2013 v bytě ve čtvrtém patře. Rodiče nechali chlapce samotného v dětské postýlce a odešli do vedlejšího pokoje. Dítě si dokázalo posunout postýlku k oknu a otevřít okenice. Pak vypadlo ze čtvrtého patra na chodník. Utrpělo těžká zranění, zejména zlomeniny včetně poškození lebky, silně krvácelo.
 
Matka podle svého dovolání nemohla tušit, že opatření učiněná k ochraně jejího dítěte budou nedostatečná. Když rodiče už dříve zjistili, že chlapec dokáže postýlku rozpohybovat, přesunuli ji dále od okna, odmontovali dvě kolečka a další dvě utáhli. Argumenty rodičů podpořilo i Nejvyšší státní zastupitelství, podle kterého jsou rodiče již dostatečně potrestáni prožitými událostmi a není na místě, aby dalším postihem zasahoval stát.
 
Podle zastupitelství je třeba trestat pouze transparentní nedbalost při péči rodičů o nezletilé dítě, například dlouhodobé ponechání dítěte bez dozoru v rizikovém prostoru, nikoli však souhru nečekaných a těžko předvídatelných okolností vedoucích ke zranění dítěte.
 
Jako zanedbání dohledu hodnotila česká justice například tragický případ čtyřletého dítěte, které se utopilo v podzemní nádrži na dešťovou vodu. Podmínky rodičům potvrdil jak Nejvyšší, tak Ústavní soud. Podle NS byla v tomto případě příčinná souvislost mezi jednáním rodičů a tragickým následkem. Nechali chlapce, aby si bez dozoru hrál na stavbě, kde se nacházela i dešťová jímka s nezajištěným poklopem. Chlapcova zmizení si rodiče všimli až za několik minut.
 
zdroj: ČTK