NS zrušil téměř 60 let starý rozsudek nad jihočeskou statkářkou

Nejvyšší soud (NS) dnes zrušil téměř 60 let starý verdikt nad Marií Švejdovou, jihočeskou statkářkou odsouzenou v roce 1955 v politickém procesu. Její případ znovu dostane na stůl státní zástupce a nejspíš stíhání zastaví. NS tak vyhověl stížnosti, kterou ve prospěch Švejdové podala bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Statkářka žila v letech 1905 až 1989, po pádu komunismu ji justice rehabilitovala jen částečně. 

Trestní oznámení na ženu vyloučenou ze zemědělského družstva podal místní národní výbor v Marčovicích na Strakonicku. Označil ji za "sabotérku národního hospodářství a rozvratnický element". Její provinění spočívalo v tom, že údajně nechala jako samostatně hospodařící zemědělec ležet ladem asi pět hektarů půdy. Jindy prý urážela funkcionáře národního výboru i zemědělského družstva. Její dobytek se prý navíc opakovaně pásl na družstevních polích. 
    
Jihočeské soudy v roce 1955 označily Švejdovou za zarputilou kulačku. Přestože byla vážně nemocná, poslaly ji na tři roky do vězení za sabotáž, útok proti skupinám obyvatelů, urážku veřejného činitele a poškozování družstevního majetku. Navíc ztratila majetek i občanská práva. 
    
V roce 1990 Okresní soud ve Strakonicích zrušil trest za sabotáž, ponechal však zbytkový podmíněný trest za ostatní činy. Podle stížnosti pro porušení zákona i podle Nejvyššího soudu byl celý proces se Švejdovou veden z politických důvodů - jako součást boje za kolektivizaci zemědělství. 
    
"Nebyla souzena a odsouzena za skutky, které spáchala, ale za svou příslušnost k určité třídě, kterou totalitní moc odsoudila k likvidaci," řekl advokát Švejdové Matúš Hanuliak. Podle něj nyní státní zastupitelství nemá jinou možnost než řízení zastavit. 
    
V roce 2009 proces se Švejdovou rekonstruovali studenti práv při festivalu Mene Tekel jako příklad zneužití justice proti "třídním nepřátelům". 
 
zdroj: ČTK