O víkendech a mimo špičku čeká brněnskou MHD omezení

Noční doprava v Brně dražší podle nedávných návrhů nebude, uvedl náměstek primátora Robert Kotzian (ODS). Úspory 50 milionů korun město dosáhne omezením dopravních výkonů. Změny v městské dopravě nastanou částečně od 9. prosince a pak od 1. ledna, a to mimo dopravní špičku a o víkendech. Ve špičce zůstane současný rozsah dopravy zachovaný. Jiná možnost neexistuje, řekl Kotzian ČTK.

Přesný rozsah změn bude známý na konci listopadu, kdy je Rada města Brna doporučí zastupitelstvu přijmout. "Nyní na změnách pracujeme, zatím máme průběžné návrhy. Vycházejí z nezávislého auditu vytíženosti dopravních prostředků. Omezení dopravy v sedlech (mimo špičku) a o víkendu nebude nijak dramatické," uvedl vedoucí odboru dopravy Vladimír Bielko. Počítá se zpravidla s prodloužením intervalu, některé linky budou mít částečně kratší trasu, což už mají linky 2, 4 a 5. V úvahu přicházejí například tramvaje 6 a 8, které by končily na Švermově, respektive na Novolíšeňské. V koncových úsecích už je totiž poptávka citelně nižší. Podle Bielka jde však o malý zlomek z celkového počtu 40 milionů vozokilometrů za rok.

Některé městské části sice proti omezování dopravy protestují, podle Kotziana však námitky nemají opodstatnění. "Jsou jen tři možnosti, jak to udělat, abychom zachovali stejné kompenzace z rozpočtu pro dopravní podnik, tedy 1,73 miliardy. Dohodli jsme se, že tarif upravovat nebudeme, abychom příliš nezatěžovali rodinné rozpočty. Vnitřní úspory už nejsou prakticky možné. Zbývá jen omezení výkonů. To je jednoduchá rovnice," řekl Kotzian. "Některé městské části by chtěly objem dopravy ještě zvýšit, ale kde nejsou peníze, nelze nic dělat," doplnil Bielko.
 
Jedinou zásadní změnou bude zrušení linky 13 z Juliánova do Technologického parku. Místo ní bude jezdit linka 9 z Juliánova na Lesnou přes hlavní nádraží a Českou. Kvůli tomu posílí linka 12 z Komárova do Technologického parku. "Nelze se samozřejmě zavděčit každému, ale devět z deseti argumentů hovoří pro tuto změnu," řekl Bielko.
 
Zdražení nočních spojů je odložené. "S doplatkovými jízdenkami 19 a 24 korun by bylo víc problémů než užitku. Od 1. ledna bychom to nebyli schopni provést. Rozhodně jsme však nereagovali na hysterický nátlak studentů a je možné, že se k tomu v budoucnu vrátíme," řekl Kotzian.
 
zdroj: ČTK