Obce smí zadat tendry na likvidaci povodňových škod jednodušeji

Obce a kraje smí zadat tendry na likvidaci povodňových škod jednodušeji než jindy. Nemusí je zveřejňovat, čímž se vše zrychlí. ČTK to dnes řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Úřad k tomu vydal manuál, který zveřejnil na svém webu. 

Manuál zadavatelům veřejných zakázek poskytuje návod, jak mají v krizové situaci postupovat. Kromě využití zakázek mohou kraje a obce v postižených oblastech uplatnit i jednací řízení bez uveřejnění. Týká se to prací, které zadavatelé nemohli předvídat a z časových důvodů není možné zadat veřejnou zakázku v jiném druhu zadávacího řízení. 

Zákon také předpokládá, že v krajně naléhavých případech, například právě v době záplav, je možné zadat zakázku přímo jedinému zájemci. 
    
Obce mohou svůj postup s úřadem konzultovat. Rafaj uvedl, že bude úřad odpovídat na všechny dotazy související se zadáváním veřejných zakázek v důsledku povodní. K tomuto účelu úřad zveřejnil mail vz.povodne@compet.cz. Návody jak postupovat při zadávání zakázek po povodních ÚOHS vydával i v minulosti. 
    
Podle předsedy Asociace krajů ČR a jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) každá samospráva musí při zadávání veřejných zakázek dodržet platný zákon. "Zda využije doporučení a výkladu ÚOHS, je na rozhodnutí každého jednoho zadavatele. Určitě vítám možnost konzultací s ÚOHS, kterého jistě využijí především menší obce a města, která nemají početný úřední aparát a vlastní právníky," řekl ČTK Hašek. 
    
Ničivé povodně zasáhly v uplynulých dnech většinu území Čech. Kulminace na některých tocích má podle odborníků teprve nastat.
 
zdroj: ČTK