Ochrnutý záchranář to nevzdal

Zdeněk Mikula Na silný příběh záchranáře Zdeňka Mikuly si možná vzpomínáte.  Během cesty ze služby v září 2017 ho postihla mozková příhoda, která zapříčinila ztrátu řeči a kompletní ochrnutí celého těla.  Muž, který dlouhé roky obětavě pomáhal jiným, se tak v krátkém okamžiku stal absolutně závislým na pomoci druhých.  Zdeněk to však nevzdal a rve se statečně s osudem. Ke svému snu znovu chodit už udělal první kroky – a to doslova. Od začátku tohoto roku 2021 intenzivně cvičí v Neurorehabilitační klinice AXON v Praze, pět dní v týdnu, celý měsíc.  A výrazné pokroky už jsou vidět.

S pomocí terapeutů se už po prvních čtrnácti dnech zvládl posadit, na konci ledna dokonce po dlouhé době zažil, jaké to je znovu stát na vlastních nohách.

Nově několikrát týdně také trénuje na speciálním robotu, který simuluje chůzi.
 „Nepopsatelný pocit a obrovská motivace do dalšího cvičení," popisuje Zdeněk skrze speciální počítač, který využívá ke komunikaci s okolím, neboť zatím stále ještě není schopen mluvit.

 Jeho pokroky velmi bedlivě sledují i jeho někdejší kolegové ze Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.
 „Platformě Znesnáze21 posíláme velký dík za to, že navázala na naši snahu pomoci Zdeňkovi.
 Sledujeme s radostí jeho pokroky, fandíme mu a víme, že s nepřízní osudu vždy bojoval jako lev a stále bojovat bude. 
On sám dříve pomáhal druhým, a tak jsme vděční, že druzí teď pomáhají jemu. DĚKUJEME," říká mluvčí ZZS JMK Michaela Bothová.

 Zdeňkovy terapie bohužel pojišťovny stále neproplácí. 
Aby se dál zlepšoval stejným tempem jako doposud, musí cvičit prakticky nepřetržitě. 
Vzhledem k jeho stavu s ním neustále musí být i jeho manželka Veronika, cena terapií tak kromě samotných rehabilitací zahrnuje i ubytování nedaleko kliniky.
 „Mám jasný cíl a nevzdám se. Každému, kdo už mi přispěl nebo se teprve rozhodne přispět, moc děkuji," dodává Zdeněk.