Ochrnutým lidem chce brněnská nemocnice pomoci zpět do zaměstnání

Fakultní nemocnice Brno se zapojila do projektu Výzev se nebojíme, který chce pomoci lidem ochrnutým po nehodě zpět do zaměstnání. V Brně se proto sešli odborníci i handicapovaní ze čtyř evropských zemí, aby si vyměnili zkušenosti. V ČR skončí po nehodách na vozíku zhruba 250 lidí ročně a většina z nich se chce zpátky do práce nebo školy. Projekt jim v tom má podle lékařky Lii Vašíčkové pomoci.

"Lidé po nehodě mají sníženou mobilitu, ale ne mentální kapacitu. Tito lidé nechtějí sedět doma, chtějí aktivní život včetně práce a my jim v tom chceme pomoci," řekla Vašíčková. V rámci projektu odborníci zmapují zaměstnanost lidí po nehodách, načerpají zkušenosti od zahraničních partnerů a v rámci Paracentra Fénix budou pomáhat konkrétním lidem překonávat problémy v získání i udržení práce.

Mezi lidmi ochrnutými po nehodě je hodně mladých lidí. "Poranění míchy se často stane při sportu, pádech nebo automobilových nehodách. Ti lidé chtějí dál žít, studovat a pracovat," řekla Jane Horsewellová z Dánska. Na konci projektu v roce 2015 by mělo být vytvoření postupu začlenění lidí po nehodě do života.
 
Člověk s poraněním míchy se nejprve dostane do traumacentra, kde mu lékaři zafixují páteř a zachrání mu život. Míchu však současná medicína opravit neumí. Potom následují měsíce na spinální jednotce, rehabilitace a nácvik soběstačnosti. Po opuštění všech ústavů ho čeká právě hledání práce a opětovné začlenění do společnosti.
 
zdroj: ČTK