Památný most u Velkého Meziříčí nechce město ani stát

O památkově chráněný most u skládky odpadu nedaleko Velkého Meziříčí nestojí město ani stát. Kauza o určení vlastníka se vleče léta. Proti verdiktu krajského soudu, který chátrající památku přiřkl České republice, podává dovolání k Nejvyššímu soudu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. ČTK to dnes řekl ředitel brněnského pracoviště úřadu Ivo Popelka. Most už nikam nevede. Jako silniční sloužil do 40. let, než byla silnice převedena jinam. 

Popelka uvedl, že úřad bude polemizovat s odůvodněním rozsudku. "Když to řeknu zjednodušeně, zatím nebylo doloženo na základě žádných listin, že by (most) vůbec státu měl být," řekl. 
    
Most leží blízko obce Petráveč, nemovitou kulturní památkou je od roku 1987. O most v pustině se nikdo nechtěl starat. Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou v roce 2012 ve sporu mezi Velkým Meziříčím, obcí Petráveč a státem určil za vlastníka památky Velké Meziříčí. Tento verdikt změnil loni 4. prosince Krajský soud v Brně, odvoláním Velkého Meziříčí se zabývala jeho pobočka v Jihlavě. Dovolání bylo možné podat do dvou měsíců od doručení rozsudku. 
    
Starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid (ODS) ČTK řekl, že o podání odvolání rozhodlo minulé městské zastupitelstvo, ačkoliv se předtím radní města těsnou většinou dohodli na tom, že by se město o most mohlo začít starat. "Stát to také nechce, takže uvidíme, jak to dopadne," podotkl. 
    
Zděný jednoobloukový most překlenuje údolí Radslavického potoka, kdysi byl součástí staré zemské cesty na Brno. Vybudoval ho zřejmě stavitel Antonín Vlach v roce 1593, podle jiných pramenů je to o něco mladší stavba. Přezdívalo se mu "vysoký" nebo také "loupežnický". Dnes už k němu žádná cesta nevede. 
 
zdroj: ČTK